Haber

AB, PNR verilerini paylaşmak için İsviçre, İzlanda ve Norveç ile müzakerelere başlıyor

Avrupa Birliği (AB), Schengen bölgesinde güvenliği artırmak amacıyla yolcu adı kaydı (PNR) verilerinin paylaşılması için İsviçre, İzlanda ve Norveç ile görüşmelere başlayacak.

AB Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre Komite, AB üyesi olmayan ancak Schengen bölgesinde yer alan İsviçre, İzlanda ve Norveç ile PNR bilgilerinin paylaşılmasına ilişkin müzakerelerin başlatılması kararlarını kabul etti.

Anlaşmalar, veri saklama tedbirlerine saygı göstererek, bilgilerin bu ülkelerin yetkililerine aktarılmasına ilişkin koşulları belirleyecektir.

PNR bilgilerinin aktarılması; Terör, uyuşturucu kaçakçılığı, insan ticareti, çocukların cinsel istismarı, çocuk kaçırma ve organize suç gruplarına katılma gibi suçlarla mücadelede kilit öneme sahiptir.

AB’de PNR sistemi 2011 yılında gündeme getirilmiş ancak Avrupa Parlamentosu’nun (AP) bireysel verilerin gizliliği konusundaki endişeleri nedeniyle anlaşma sağlanamamıştı.

2015 yılında sorun aşılarak, havayolu şirketlerinin üye ülkelerde yapılan uçuşlara ilişkin PNR verilerinin bu ülkelerin yetkililerine iletilmesi yönündeki uygulama başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu