Haber

ABD, anormal radar faaliyeti sonrasında nükleer silahların bulunduğu alanı kapattı.

ABD ordusu, nükleer silahların konuşlandırıldığı Montana eyaleti üzerinde olağandışı radar aktivitesi tespit ettiği gerekçesiyle bölgeyi geçici olarak uçuşa kapattı.

Çin balonunun Alaska ve Kanada üzerinde kimliği belirsiz cisimlere çarpmasının ardından Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), bu kez Amerikan nükleer silahlarının konuşlandırıldığı Montana eyaletinde harekete geçti.

Komutanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “NORAD, Federal Havacılık İdaresi ile işbirliği içinde, bir NORAD operasyonu sırasında bölgedeki hava trafiğinin güvenliğini sağlamak için 11 Şubat 2023 tarihinde Montana merkezine geçici uçuş kısıtlaması uyguladı.”

Açıklamada, “NORAD bir radar anormalliği tespit etti ve araştırmak için savaş uçakları gönderdi. Bu uçaklar, radar tespitleriyle ilişkilendirilecek herhangi bir nesne bulamadı. NORAD, durumu izlemeye devam edecek.” söylendi.

ABD ordusu, 4 Şubat’ta Güney Karolina açıklarında Montana üzerinde daha önce tespit ettiği bir Çin yüksek irtifa balonunu vurdu.

Pentagon, 9 Şubat’ta Alaska üzerine tanımlanamayan bir nesne düşürdü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da ABD ile iş birliği içinde Kanada hava sahasını ihlal eden kimliği belirsiz bir cismi düşürdüklerini açıkladı.

kemaliyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu