Ekonomi

ABD hisseleri düşerken açığa satanlar 25 milyar doların üzerinde kazanç elde etti

Açığa satış yapanlar geçtiğimiz ay önemli bir geri dönüş yaşadı ve Perşembe gününe kadar elde ettikleri toplam piyasa kârı 25 milyar doları aştı. Bu kâr, yılın başlarında toplam 14,8 milyar dolar zarar edilen bir dönemin ardından geldi.

Açığa satış yapanların talihindeki değişim, hisse senedi piyasasında gerilemeye yol açan ABD Merkez Bankası’nın erken faiz indirimi beklentilerindeki azalmaya bağlanıyor. S&P 500 endeksi Nisan ayında yaklaşık %5’lik bir düşüş yaşayarak bir önceki ay ulaştığı zirve noktasından da gerilemiş oldu.

2023 yılında açığa satış yapanlar, yapay zeka heyecanı ve faiz indirimi beklentisiyle beslenen güçlü boğa piyasası nedeniyle yaklaşık 190 milyar dolar zarar ederek önemli zorluklarla karşılaştı.

Son piyasa koşulları açığa satış yapanlara geçen yılki ağır kayıplarının bir kısmını telafi etme fırsatı sağladı. Son 30 gün içinde ABD ve Kanada hisse senetlerindeki toplam açığa satış miktarı 50 milyar dolar azalarak 1,08 trilyon dolara geriledi. Bu azalma büyük ölçüde kısa pozisyonların piyasa değerindeki düşüşün ve tüccarların bu pozisyonları çözmesinin bir sonucudur.

Bazı sektörler açığa satış yapanlar için özellikle kârlı olmuştur. Bitcoin merkezli MicroStrategy şirketine ve NASDAQ:AMD (NASDAQ:AMD) (Advanced Micro Devices) ve NASDAQ:SMCI (Super Micro Computer) gibi yarı iletken firmalarına karşı açılan pozisyonlar, bu hisse senetlerinin piyasadaki kısa pozisyonlarda en büyük düşüşü yaşamasına rağmen dolar bazında kazanç sağladı.

Buna karşılık, NYSE:XOM (Exxon (NYSE:XOM) Mobil), NASDAQ:GOOGL (Alphabet (NASDAQ:GOOGL)) ve NASDAQ:AMZN (Amazon (NASDAQ:AMZN).com) gibi büyük şirketlerdeki kısa pozisyonlar bu dönemde yatırımcılar için en az kârlı olanlar arasındaydı.

Varlıkların değerini mevcut piyasa fiyatlarını yansıtacak şekilde ayarlayan mark-to-market yöntemi, piyasa dinamikleri değişmeye devam ettikçe açığa satış yapanlar için bu kar ve zararların hesaplanmasında kritik bir rol oynadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu