Haber

Almanya Cumhurbaşkanı İran’da göstericilere şiddet uygulayanların yargılanmasını istedi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, İran’da göstericilere yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını istedi.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine göre Steinmeier, İranlı sivil toplum temsilcileriyle Bellevue Sarayı’nda bir araya geldi.

Steinmeier, burada yaptığı açıklamada, “İran’da son dönemde yaşanan insan hakları ihlallerinin bağımsız uzmanlar tarafından soruşturulması, sorumluların bir gün hesap sorulabilmesi açısından değerlidir.” söz konusu.

İran’daki protestoları “cesur” olarak nitelendiren Steinmeier, özgürlük özlemlerinin hiçbir yerde bastırılamayacağını ve bunu dünyaya gösterdiklerini belirtti.

Steinmeier, “İran’da yaşananları yakından takip etmeliyiz. İran rejiminin bu insanlık dışı şiddetine karşı sesimizi yükseltmekten vazgeçmemeliyiz” dedi. ifadeleri kullandı.

Dini ve siyasi cumhurbaşkanlarını derhal Tahran’a davet eden Steinmeier, “İran sokaklarında ve meydanlarında barışçıl gösteri yapan çocuklara, kadınlara ve erkeklere yönelik şiddeti durdurun. İran’ı ve dünyadaki diğer ülkeleri bağlayan insan haklarına saygı gösterin. Yabancı etkisi hakkında komplo mitleri yaymayın. bırakın gitsin.” dedi.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffman, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, İran’da bir göstericinin infaz edilmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, göstericinin infazı nedeniyle dün İran’ın Berlin Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak hükümetin görüşünü dile getirdi.

İran’da Muhsin Shikari’nin idamı

Muhsin Shikari, dün İran’da düzenlenen Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı olarak idam edilen ilk göstericiydi.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle ilgili olarak 11 kişi idam cezasına çarptırıldı.

Devrim Mahkemeleri tarafından verilen ölüm cezalarının Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor. Yargı Başkanı Gulam Hussein Muhsini Ejei, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, idam cezasına çarptırılan bazı kişilerin cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceklerini bildirdi.

İran Ceza Kanunu’na göre “kamu düzenini bozmak, fitne çıkarmak ve devlete savaş açmak” amacıyla kabahatler işleyenler ölüm cezasıyla yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu