Ekonomi

“Altın fiyatları ABD’de tarım dışı istihdama kilitlendi”

Gram altın son zamanlarda tarihi zirveler görüyor. ALB Investment tarafından yapılan altın analizinde ons altının yükselişinde ABD’de tarım dışı istihdama dikkat çekildi. Ayrıca analiz, ABD’deki bankacılık krizine ve iş ilanlarının sayısına vurgu yaptı.

ALB Investment tarafından yapılan altın analizinde, “ABD’de resesyon korkularını besleyen bankacılık krizi ve son ekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasıyla birlikte dolar endeksinde (DXY) düşüş ve altın fiyatlarında artış var. Yükseliş hızlanabilir” dedi.

ABD’de iş ilanlarının sayısı Şubat’ta 632 bin azalarak 9,93 milyona geriledi; Beklenti 10.5 milyondu. Ülkede fabrika siparişleri şubat ayında yüzde 0,7 düştü. Beklenti yüzde 0,5 düşüş yönündeydi. ALB Investment tarafından yapılan analizde, her iki verinin de ekonomide soğumaya işaret ettiği belirtilirken, “ABD’de iş ilanları ve fabrika siparişlerinin beklenenden fazla düşmesi FED’in daha agresif olan faiz tahminlerini zayıflatıyor. Bu etkiyle altının onsu yeniden 2 bin doları aştı.Cuma günü açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin 240 bin olan beklentilerin altında gerçekleşmesi durumunda onsta yükseliş ve hareket devam edecek. 2 bin 70 dolarda tarihi zirveye doğru hareketlenebilir. Bu durumda gramda 1.285 TL’ye kadar bir artış görülebilir” denildi.

Dolar endeksinde zayıf görünüm

Dolar endeksindeki (DXY) gelişmelere de dikkat çekilen analizde, “2 Şubat’ta 100 bin 800’den yükselen ve 8 Mart’ta 105 bin 800’de zirve yapan DXY, 5 Nisan’daki işlemlerde 101 bin 400 sınırına çekildi. Tarım dışı istihdam beklentilerin altında kaldı, burada da 100.800 seviyesinin altında kaldı.DXY 101.900 seviyesinin üzerine yükselmezse ve bunun üzerinde ‘kalıcılık’ sağlanmazsa yön kırılmasına ve 98.00-97.00 bandına geri çekilmelere yol açabilir. seviyesinde aşağı yönlü baskının devam etmesi beklenebilir.Doların küresel anlamda değer kaybetmesi altın fiyatlarını destekleyecek bir unsur olarak öne çıkıyor” dedi.

Petrol fiyatlarını nasıl etkiler?

Şirket analizinde; arz kesintileri nedeniyle son zamanlarda petrol fiyatlarında yaşanan artışın enflasyonist baskı üzerinde bir miktar etkisi olabilir; Ancak Brent petrolde 89 doları aşmadığı sürece bu etkinin sınırlı kalabileceği belirtildi. Analizde, “FED ve ECB’nin faizde frene basmasına rağmen fonlama faizlerinin bir süre daha zirvede kalması, bu durumun altın tarafında kısa vadede öngörülenden daha agresif fiyatlamalara engel olabileceği değerlendirildi. “. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu