Haber

Ayhan Bora Kaplan soruşturması: Kılıçdaroğlu’nun ‘affetmeyeceğiz’ dediği polis açığa alındı

Suç örgütü elebaşı olduğu gerekçesiyle tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’la yakın ilişkisi olduğu iddia edilen eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı birinci sınıf emniyet müdürü Alp Aslan açığa alındı. Aslan’ın yanı sıra eski Emniyet Müdür Yardımcıları Volkan Murat Kaşıkçı ve Mukadder Kardiyen’in de açığa alındığı öğrenildi.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, eski Organize Suçlardan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Aslan, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya en yakın isimlerden biri olarak biliniyordu. Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı’na atanmasının ardından Aslan, astsubaylık olarak anılan Emniyet Başkomiserliği görevine atandı.

Yeraltı dünyasında “Kaplanlar” olarak bilinen suç örgütünün liderliğini yaptığı gerekçesiyle Ankara’da tutuklanan Ayhan Bora Kaplan ve adamlarına yönelik soruşturmanın yansımaları sürüyor. Kaplan’ın tutuklanmasının ardından emniyet ve yargıdaki temaslarının araştırılıp soruşturulmayacağı tartışmaları devam ederken, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde çok kritik bir gelişme daha yaşandı. Soylu’nun yakın çalışma ekibindeki isimlerden biri olarak bilinen ve uzun süre Ankara’da Organize Şube Müdürü olarak görev yapan Alp Aslan’ın görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Aslan’ın yanı sıra Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan Murat Kaşıkçı ve bir süre kamu düzeninden sorumlu olan Mukadder Kardiyen de açığa alınan diğer isimler oldu.

‘BU ETKİLİYİ AFFETMEYECEĞİZ’

Görevden uzaklaştırılan Emniyet Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen’in, geçen yıl ağustos ayında özlük haklarının iyileştirilmesi için Ankara’da bir araya gelen Özel Öğretmenler Sendikası’na üye öğretmenlere polisin sert müdahalesine ilişkin söz ve eylemleri tepki çekmiş, CHP dava açmıştı. Kardiyen hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. . CHP Lideri Kılıçdaroğlu da açığa alınan Kardiyen hakkında şunları söyledi: “Öğretmenlere biber gazı mı sıktınız?” Öğretmenlere şiddet uyguladınız değil mi? Öğretmenlere… ‘Al şunu’ diyen kişi beni beklesin. “Öğretmene yapılan bu zulmü affetmeyeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu