Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: “Karabağ’daki Ermeni cemaatinin Rusya’dan gelen liderleriyle müzakere sürecini yürütmeyeceğiz”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Karabağ’daki sözde Ermeni cemaatinin Rusya’dan gelen liderleriyle müzakere sürecini yürütmeyeceğiz” dedi.

Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Almanya’nın Münih kentinde bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev temaslarını sürdürüyor. Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Christoph Heusgen’in moderatörlüğünde düzenlenen “Münih Güvenlik Konferansı” kapsamında, “Dağları Aşmak mı? Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı Iraklı Garibashvili, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Rusya Federasyonu Genel Sekreteri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Helga Maria Schmid, “Güney Kafkasya’da güvenliğin tesisi” başlıklı genel kurul toplantısına katıldı. Dünyadaki genel jeopolitik durumun tamamen değiştiğini söyleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ” Muhtemelen Rusya-Ukrayna savaşı öncesine asla geri dönmeyeceğiz. Yeni jeopolitik koşullar, irtibat projelerinde Azerbaycan’a bazı avantajlar sağladı. Özellikle iletişim projeleri açısından bazı avantajlar da vardı. Azerbaycan uzun yıllardır modern ulaşım, lojistik ve altyapının oluşturulmasına yatırım yaptı. Artık Azerbaycan topraklarından geçerek Orta Asya’dan Avrupa’ya yük taşımacılığının yönünü değiştirmek için ek fırsatlar yaratıyor.”

“Avrasya’da barışın hakim olmasını istiyoruz”

Aliyev, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan Karabağ savaşını hatırlatarak, “Savaşın ne olduğunu biliyoruz. İnsanlara ne gibi zorluklar yaşattığını ve geride bıraktığı etkileri biliyoruz. Avrasya’da barışın hakim olmasını istiyoruz. Şu anda çalışıyoruz. Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir barış anlaşması konusunda.Umarız bu çalışmayı bir an önce sonuçlandırabiliriz.Önemli tarihsel farklılıkları olan ülkelerin ortaya çıkıp düşmanlık sayfasını çevirmeleri için bu güzel bir örnek olabilir diye düşünüyorum.Bağlantı sırasında ABD ve Avrupa Birliği ortaklarımızla ve Dışişleri Bakanı Blinken’in bugün Başbakan Paşinyan ile yaptığı üçlü görüşmede, “Duruma ikili bir yaklaşımın gerekliliğini hepimizin anladığını gördüm. Birinci taraf Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmeleri, ikinci taraf ise Karabağ’daki Ermeni nüfusu ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler meselesidir.”

“Rusya’dan geldiği için Karabağ’daki Ermeni cemaatinin liderleriyle müzakere sürecini yürütmeyeceğiz”

Aliyev, Dağlık Karabağ ifadesinin artık olmadığını belirtti. Yaşadığı Azerbaycan’ın bir bölgesidir. Bu konu, Ermenistan ile aramızdaki müzakere sürecinden farklıdır. Diğer bir deyişle, Ermenistan ile ilişkilerin iyileştirilmesi ve Karabağ’daki Ermeni nüfusu ile Azerbaycan arasındaki bağların iyileştirilmesi. Karabağ’daki Ermeni azınlığın hak ve güvenliğinin sağlanması konusunda müzakerelerin yürütüleceğini uluslararası ortaklarımıza bildirdik. Karabağ’da doğup ömürlerini Karabağ’da geçiren Ermeni cemaatinin temsilcileriyle, onların hak ve güvenliklerinin sağlanması konusunda bu müzakereleri müzakere etmeye hazırız. İtibarı kullanmayı tercih ederim. Bu kişinin oraya nasıl geldiği tam olarak belli değil” dedi.

haber-ahirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu