Haber

Başkentte off-road heyecanı

Ankara’nın Kahramankazan ilçesi, hafta sonu adrenalin ve heyecanın yüksek olduğu, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen araba sporu off-road oyunlarına konut sahipliği yaptı. İlçede Kamp Eğitim ve Spor Kompleksi alanında hazırlanan parkurlarda şova katılan araçları izleyen 7’den 70’e binlerce vatandaş, heyecan dolu saatler yaşadı.

Kahramankazan Belediyesi ve Kahramakazan Ova Off-Road Kulübü işbirliğinde gerçekleşen aktiflikte Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 25 adet 4×4 araç katıldı. Cumartesi akşamı Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un işaretiyle belediye önünden davul-zurna eşliğinde çıkış yapan araçlar, kamp yapacakları alana hakikat hareket etti. Burada kamp ateşini yakan Lider Oğuz, off-road tutkunları ile vakit geçirdi ve sonraki gün yarışılacak kuvvetli parkurlarda incelemelerde bulundu.

Pazar günü saat 12.00’de başlayan ve tehlikeli anlara da sahne olan şovlarda heyecanlı saatler yaşandı. Şova katılan 25 araçtan kimileri, takıldıkları parkurları cazip yardımıyla aşabilirken kimileri ise parkuru tamamlayamadan yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Türkiye şampiyonası standartlarında yapılan parkurlarda su ve çamur havuzu, küçük doruklar, lastik ve kaz ayağı manileri ile hız parkurlarında yarışan araçlar motor güçleri ve lastik ebatlarına nazaran sınıflandırıldı. Motor hacmi 1600’cc ile 5000 cc ortasında değişen araçlar 3 farklı kategoride s1,s2 ve s3 sınıfında yarıştı. Motor hacmi, lastik ebatlarının da dikkate alındığı yarışlarda 3 çeşit üzerinden parkuru 4 dakikada tamamlayan araç dereceye girerek madalya ile ödüllendirildi. Güvenlik tekbirlerinin en üst düzeyde tutulduğu yarışlarda en küçük bir kural ihlalinde oyuna müdahale edildi. Parkurların çeşitli noktalarında güvenlik çalışanlarının de hazır bulunduğu gösterişli yarışlar pazar günü saat 18.00’de sona erdi. Günün sonunda dereceye giren pilotlara ödüllerini alırken, Kahramankazan Hatırası olarak tüm yarışmacılara da plaket takdim edildi.

Belediye Başkanı Serhat Oğuz, off-road sporunun kontrollü alanlarda yapılması gerektiğinin önemine dikkat çektiği konuşmasında, her türlü spora destek olduklarını belirtirken, “Sporun ve sporcunun Başkenti her alanda Kahramankazan” dedi. Kahramankazan’da iki hafta evvel de modifiye araçları, bugün de off-road pilotlar konuk ettiklerini belirten Lider oğuz, parkur alanında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye’nin değişik bölgelerinden bu spora gönül vermiş tam 40 tane pilotumuz, aracımız bugün Kahramankazan’da gördüğünüz üzere binlerce vatandaşımızın huzurunda bu sporu icra ediyorlar. Alışılmış biz Kahramankazan Belediyesi olarak şu konuya dikkat ediyoruz. Bu sporlar yapanlar açısından natürel ki tehlikeler barındıran sporlar. Bu sporların güvenlikli alanlarda yapılması için lokal idareler olarak bizim de birtakım sorumluluklarımız olduğuna inanıyoruz. İnsanlara bu sporu yapmayın demek yerine, onların bu sporu yapabilecekleri bu türlü uygun parkurlar, güvenlikli alanlar inşa etmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu, hem bugünkü off-road için geçerli, hem modifiyeli araçların yaptıkları drift çalışmaları için, yeniden birebir formda, hem de ralli için geçerli. Belediye olarak sporun her çeşidine, bocceden tutun futbola, volaybola, araba sporlarına kadar her cinsine elimizden geldiği kadar takviye olmaya çalışıyoruz.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu