Haber

Borsadan Sonra TCMB ve Bankalar Hedefte! Eski AKP Milletvekili Metin Külünk Uyardı: “Kendinize gelin”

Geçtiğimiz günlerde Borsa ile ilgili yaptığı paylaşımlarla dikkatleri üzerine çeken eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk, bu kez Merkez Bankası ve bazı bankalara odaklandı. Ancak kimi ve neden suçladığı tam olarak anlaşılamadı.

Metin Külünk, 2022’deki performansıyla dikkatleri üzerine çeken borsa İstanbul’un 2023’te düşüşe geçmesiyle birlikte Twitter paylaşımlarında küçük yatırımcıların sıkıntılarından bahsetmişti.

Sorunu genelde CHP’ye bağlı yabancı yatırım kurum ve kuruluşları gibi alanlarda bulurken, ilk kez TCMB’yi hedef aldı.

14 Mayıs’ta seçimler bitmeyince Merkez Bankası piyasalarda 28 Mayıs’a kadar sağlığı(!) bozmamak için son 1 yıldır hep aldığı kararlara bir yenisini daha ekledi.

Külünk, yaptığı paylaşımlarda akla hizmet dediği Merkez Bankası kararını hedef alırken, eleştirip eleştirmediği netlik kazanmasa da soruları önemliydi.

Ardından, ‘Özel bankalar esnafı, çiftçiyi, işçiyi arayıp pazartesiye kadar kredi kartlarını kapatmalarını istiyor. Beş yüz bin TL’lik kredi kartları elli bin TL’ye düşürüldü. Türkiye’de Özel Bankalar aracılığıyla faaliyet göstermektedirler. Devletimizin yetkili ve etkili makamları derhal müdahale etmelidir. Bu operasyonu kim, kimin adına yapıyor?’ söz konusu. Daha sonrasında, ‘Garanti Bankası’ yönetimine soruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde bu milletin bankanızdaki mevduatından para kazanıyorsunuz. Seçime 10 gün kala esnafın kredi kartı limitlerinin (500 bin liradan 50 bin liraya) düşürülmesi ne anlama geliyor? Ayrıca seçime 10 gün kala bu kararı alarak piyasaların moraliyle kimin oyununu oynuyorsunuz?’bankaları hedef aldı.

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın özellikle yabancıların para büyüsü kullanarak TL çekmek ve dövizi harekete geçirmek için operasyonel olarak hareket ettiğini ve bu operasyonların doğrudan hedefinin devletimiz olduğunun elbette farkındayız.”

‘Merkez Bankası’nın bu anlamda hassasiyeti çok pahalı, sağ olun. Ancak yabancı bankaların fırsatçılıkla piyasaları sıkıştırmak için aldıkları kararların ve attığı adımların zamanlamasına özellikle bu kararlarla dikkat etmeliyiz.’Açıklamalarında yine Merkez Bankası’ndan bahsetse de uyarının mahiyeti pek anlaşılamadı.

Külünk, yapılan son şeyin operasyon olduğunu ve amacının Cumhurbaşkanı olduğunu söyledi.

Külünk’e sosyal medyadan yanıt gecikmedi.

Düzenleyenin ve denetleyenin kamu kurumları olduğunu hatırlatan,

Ekonomistler özellikle Merkez Bankası kaynaklarının azalmasıyla birlikte

Piyasalarda görülen döviz, TL nakit ve altın gibi taleplerin önüne geçmek için olduğunu söyledi.

Son dönemde piyasalarda dövizden daha fazla likidite sıkıntısı yaşandığı bilinirken,

Gerçek şubede ödeme vadeleri uzar,

Finans bölümünde kredi iştahsızlığı TCMB’nin talimatıyla biliniyor.

Seçimlerin 14 Mayıs’ta sona ermemesi ise piyasalarda uzun süreli bir belirsizliğe yol açtı,

Seçimlerden sonra analiz alternatifleri giderek azalıyor.

Metin Külünk’ün finans ve ekonomi ile ilgili açıklamalarının anlamlı olduğu kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan için de önemli olduğu biliniyor.

Öte yandan Sabah gazetesi yazarı Güngör’ün Külünk’e verdiği yanıt bir dayanak mı? anlamadık Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu