Ekonomi

Chelsea yeni bir krizle karşı karşıya

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla oligarklara uygulanan yaptırımlar dolayısıyla kriz yaşayan İngiltere futbolunun marka kulüplerinden Chelsea şimdi de ABD’li sahibinin riskli borçları nedeniyle yeni bir krizin eşiğinde.

Bloomberg’in haberine göre Chelsea’nin sahibi ABD’li Clearlake Capital Group 10 milyar dolarlık riskli bir borç bakiyesi taşıyor.

Fon son dönemde Chelsea’nin kendini kanıtlamamış oyunculara yüklü kontratlar vermesi nedeniyle eleştirilerin hedefindeydi.

Bununla birlikte esas riskin fonun temel operasyonlarındaki bazı soru işaretlerinden kaynaklandığı görüldü.

Bloomberg’in haberine göre Kaliforniya merkezli şirket son fonu için portföy toplarken, bazı yatırımcılar, satın alma patlamasının zirvesinde yaptığı satın almaların değerlemesi hakkında tıpkı Chelsea’de futbolculara yüksek kontratlar vermesinde olduğu gibi sorularını yöneltti.

2020 yılında Clearlake, altıncı amiral gemisi fonuna girmek için istekli olan yatırımcıları geri çevirmişti. Şirket geçmişte emeklilik fonları, sigorta şirketleri ve pozisyonlarını cazip bulan diğer destekleyen diğer yatırımcılarına sınıfının en iyi getirilerini sunmuştu. Sağlık yazılımı şirketi Provation ve depolama tedarikçisi Janus International gibi önceki nakit birikimlerinden satın alınan şirketler, Clearlake ve yatırımcıları için mükemmel kârlar üretme yolunda ilerliyordu.

Ancak altıncı fon için 7 milyar dolardan fazla para topladıktan sadece birkaç yıl sonra piyasa koşulları değişti. Şirket yatırımcılardan gelen yeni kaynakları harcamalara devam etmek için kullandı; değerleme katları yüksekken işletmeleri satın aldı ve onları borçla doldurdu.

ABD’de devam eden sıkılaşma döngüsü de bu tür varlıkların birçoğu üzerinde ağır bir faiz yükü oluşturuyor.

Tüm bu durum şirketin zor duruma girmesine neden oldu. Bloomberg tarafından Haziran sonunda derlenen verilere göre, portföy şirketleri arasında en az 10 milyar dolar ile en fazla sıkıntılı borcu olan firma Clearlake olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu