Ekonomi

D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 26. Yıl Dönümü Ankara’da Kutlandı

Gelişmekte Olan 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (D-8) 26. kuruluş yıldönümü, üye ülkelerden diplomatlar, siyasetçiler ve basın mensuplarının katılımıyla Ankara’da kutlandı.

Dışişleri Bakanlığını temsilen D-8 Genel Sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam Büyükelçi Esen Altuğ, Türkiye’de ikamet eden D-8 üyesi ülkelerin büyükelçileri ve temsilcileri, D-8 işbirliği TİKA, TOBB, TEPAV, Birleşmiş Milletler, MÜSİAD, Erbakan Temsilcileri Konferansa Vakıf, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Kurulu (ICYF) ve medya kuruluşları katıldı.

İmam, yaptığı konuşmada, D-8’in hedeflerinin sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmayı sağlamak, refahı artırmak, yoksulluğu azaltmak, üye ülkelerde yaşam kalitesini yükseltmek, ekonomik bağları güçlendirmek, bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek olduğunu söyledi.

D-8 Teşkilatı’nın Türkiye ve diğer ortaklarla ilişkilerini güçlendirmesi adına etkinliğin değerli olduğunu belirten İmam, Ocak 2022’de D-8 Genel Sekreterliği görevini üstlendiğinden bu yana işbirliğini güçlendirmenin önemli vizyonlarından biri olduğunu söyledi.

26. yılında örgütün dünyada tanınırlığının düşük olduğunun altını çizen Genel Sekreter İmam, örgütün paydaşlarına daha fazla katkı sağlayabilmesi için daha çok tanınması gerektiğini belirtti.

İşletmelerin D-8 düzenlemesinden haberdar olması gerektiğini vurgulayan İmam, etkinliğin amaçlarından birinin de D-8’i ve faaliyetlerini tanıtmak için medya ile sürekli iş birliği yaparak örgütün görünürlüğünü artırmak olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Altuğ ise dünyada süregelen zorluklara küresel ölçekte kolektif bir yanıt verilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu ve D-8’in bu amaca değerli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

D-8, gelişmekte olan Müslüman ülkeleri ön plana çıkarmak amacıyla 1997 yılında dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan tarafından kurulmuştur.

Örgütün üyeleri arasında Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya yer alıyor.

haberkeles.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu