Teknoloji

Dedektif temasını sevenler için Mask of the Rose 8 Haziran’da geliyor!

 
Failbetter Games tarafından geliştirilen ve grup tarafından yayınlanan görsel roman, macera, seçim oyunu Mask of the Rose 8 Haziran’da geliyor. Haziran ayında çıkacak bir diğer yapım ise görsel roman olan bu araştırma oyunu. Oyunda genel olarak cinayetleri araştırmaya başlayacağız, bu araştırma sırasında çevreyi keşfederek çeşitli ipuçları bulmaya çalışacağız, bunların yanında bazı karakterlerle tanışıp onlarla diyaloglara gireceğiz ve çok şey elde edeceğiz. bilgi ve bu üretimde daha fazlasını yapabileceğiz.
 
Araştırma temalı bir yapım
 
 
Oyun aslında görsel bir roman olarak araştırma unsurlarını aktarıyor ve bu bağlamda çeşitli araştırmalar yaparak birçok sırrı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Oyunda Londra şehrinde bulunuyoruz ve Londra’nın bu şehrinde işlenen cinayetlere tanık oluyoruz ve buradaki cinayetlerin arka planındaki olayları gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Görsel bir roman olduğu için bu yapım bize her zaman çeşitli görseller sunar ve bu görsellerin arka planları canlı animasyonlar şeklindedir. Bu nedenle kendimizi her zaman diyaloğu okurken ve arka planda farklı atmosferlere sahip bölümlere bakarken bulabiliriz.
Yukarıda da belirttiğim gibi Mask of the Rose’da cinayetleri araştırırken kendimizi entrika dolu bir yapının içinde bulabiliriz. Aslında bu cinayetlerin perde arkasında bir komplo var ve biz de bunları ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Oyunda daha karanlık bir atmosfer bizi bekliyor ve bu karanlık atmosferde yolumuzu bulmaya çalışıyoruz ve yolumuzu bulmaya çalışırken çevreyi de keşfetmeden durmuyoruz.
 
 
Farklı bölgelere geçebileceğimiz ve geçtiğimiz bölgelerin görsel olarak bize aktarıldığı yapımda farklı karakterlerle tanışabileceğiz, bu karakterleri çevremizde yeterince bulundurabileceğiz ve onlardan çeşitli bilgiler edinebileceğiz. . Edindiğimiz bu bilgilerle araştırmamız daha da ilerleyecek ve birçok detayı gün yüzüne çıkarmış olacağız. Ne kadar çok ayrıntı ortaya çıkarırsak o kadar çok ilerleme kaydedeceğiz ve bu bağlamda soruşturmayı tamamlamaya başlayacağız.
 
Oyunda değerli seçimler var.
Elbette oyundaki soruşturmanın gidişatındaki atılımlarımız ve soruşturmanın nereye varacağı çok önemli olacak. Çünkü oyunun doğası gereği seçimler oldukça değerlidir. Bu nedenle oyunda çeşitli durumlarda ve çeşitli zamanlarda seçim yapmak zorunda kalacağımız durumlarla karşılaşacağız. Bu durumlar karşısında yapacağımız seçimler oyunun gidişatını etkileyecek ve hangi karakterin ne olacağına biz karar vereceğiz. Bu seçimler aslında her oyuncuya farklı deneyimler sunacak ve bu seçimler ile oyun içinde farklı deneyimler elde edebileceğiz.
 
 
Oyundaki her oyuncu, her bir cinayeti farklı şekillerde çözebilecek ve tamamen parkura dokunabilecek. Hatta geliştirici gruba göre oyundaki seçimler büyük önem taşıyacak ve bu seçimlerle birlikte hikayenin sonu şekillenecek. Oyunda bu prosedürel seçimlerin olması çok güzel çünkü her zaman diyaloğu okuyabiliyor ve arka planda çizimlere bakabiliyoruz. Görsel roman niteliğini yansıtan bu yapımda seçimlerin olayın gidişatını değiştirmesi oyun için bir artı diyebiliriz.
 
Farklı bölgeler ve atmosferler
Oyunda cinayetleri araştırıp araştırırken farklı bölgelere ilerleyip bu bölgelerde farklı karakterlerle karşılaşabiliyor ve onlarla diyalog kurabiliyoruz. Bu diyaloglar sırasında onlarla iyi bir iletişim kurarsak, onlarla tekrar etkileşime geçebilir ve sonraki süreçte çeşitli bilgiler edinebiliriz. Bu nedenle oyundaki karakterler ile çevrenizi güzel tutmanız oldukça önemlidir. Yine bu karakterlerden çeşitli bilgiler edinebilir, farklı ipuçlarıyla karşılaşabilir ve olayın gidişatını doğru bir şekilde yönlendirebiliriz.
 
 
Oyunda inceleme yaparken ise arka planda bir aşk sarmalı olduğunu görebiliyoruz ve kendi aşkımızı bulmak için yola çıktık diyebilirim. Bu aşk hikayelerinin nasıl oluştuğunu ve bizi nasıl yansıttığını tam olarak bilmememiz adettendir. Dolayısıyla oyun içinde bunu deneyimlemek için çok fazla zaman harcamak gerekiyor. Öte yandan oyun içerisinde farklı küçük oyunlar da bulunuyor ve bu küçük oyunları çözebilmek için de tabii ki temel yapıyı öğrenmemiz gerekiyor. Mimi oyunları ile birlikte kendimize küçük hikayeler yazıp bu hikayeleri bitirebiliriz.
 
Öte yandan Mask of the Rose oyuncuları kendi başlarına para kazanmak ve kaynak toplamak için bazı görevler alabiliyor ve bu görevler ile fiilen kendilerine kaynak sağlayabiliyorlar. Kaynak temin ettiğimiz noktada bir sonraki araştırmamızı etkileyecek olaylarla karşılaşabiliriz ve bu kaynakları doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmamız gerekir. Başımıza farklı olayların geleceği bu yapımda derin sırlar barındıran olaylarla karşı karşıya kalıyoruz ve yukarıda bahsettiğim kaynakları bu sırları ortaya çıkarmak için kullanabiliyoruz ve karşılığında çeşitli ipuçları elde edebiliyoruz.
 
Özelleştirme sistemi içerir
 
 
Oyunda ayrıca farklı bölgelere geçiş yapıp oraları keşfedebileceğimiz bir özelleştirme sistemi de bulunuyor ve özelleştirme sisteminde kendimize farklı kıyafetler giydirebileceğimiz kostüm seçenekleri, kilidini açabileceğimiz farklı hikayeler ve diğer aksesuarlar bulunuyor. Bu kişiselleştirme sistemi sayesinde farklı bir tarz yaratabiliyoruz ve bunu oyun içinde görebiliyoruz. Bu, kişiselleştirme sistemini sevenler için çok güzel bir ek.
Oyunda karşımıza yerel bir harita çıkıyor ve çeşitli görevler alabileceğimiz bir yapı karşımıza çıkıyor. Bu bölümde farklı görevler alarak bu görevleri tamamlamaya çalışıyoruz ve bu görevler sonrasında çeşitli kaynaklar toplayabiliyoruz. Tabii bir yandan kendimizi aşk balolarının içinde bulurken bir yandan da bu aşk balolarının ardındaki cinayetlerin perde arkasına odaklanabilir ve bunları ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapabiliriz. Oyunda farklı yollar kullanıyor ve seçimlerimiz büyük önem taşıyor. Genel olarak bu oyun bize görsel bir roman araştırması ve dedektiflik deneyimi sunuyor.
 
 
Haziran ayında çıkacak oyunlardan biri olan bu görsel roman yapımı polisiye temasını sevenlere, sorgulamayı sevenlere ve cinayet soruşturmasını sevenlere hitap ediyor. Bu tarz yapımlardan hoşlanıyorsanız, bu oyuna kesinlikle bir göz atabilir ve deneyebilirsiniz. Oyunun Steam sayfası şu anda açık ve dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir, çıktığı gün bildirim alabilirsiniz. Bu bildirim sayesinde oyunun çıktığından haberdar olabilirsiniz.
Öte yandan Steam sayfasında oyunun demo versiyonu bulunuyor. Bu demo sürümünü tamamen ücretsiz olarak indirebilir ve oyunun bir kısmını deneyebilirsiniz. Bu demo versiyonu sayesinde oyunun temel mekaniklerini öğrenebilir ve oyunu alıp almamaya karar verebilirsiniz. Bu nedenle, bu demo sürümleri oldukça değerlidir.
 
Mask of the Rose oynanış videosu
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu