Haber

Depremde yaralanan Elif, annesini bir hafta sonra buldu.

Adıyaman’da depremde yıkılan binanın ilk gününde yaralanan ve Ankara’daki hastanede tedavi altına alınan Elif Gülcan Sekman’ın (13) bir hafta sonra annesi Elif Sekman’ın da kendisi gibi yaralanarak kurtulduğu öğrenildi. İstanbul’daki hastanede tedavi altına alındı. Telefonda manzara eşliğinde birbirlerinin sağlığını soran anne ve kızı büyük sevinç yaşadı.

7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremlerin meydana geldiği Kahramanmaraş merkezli Adıyaman’da Sekman ailesi, 1’inci katta yaşadıkları 4 katlı binanın çökmesi sonucu enkaz altında kaldı. Elif Gülcün Sekman, depremin ilk gününde AFAD ekipleri tarafından enkaz altından çıkarıldı. Elif, Adıyaman’daki ilk tedavisinin ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Sağ bacağında morluklar oluşan Elif, ortopedi bölümünde tedavi altına alındı. Ameliyat olması gereken Elif, annesi olmadan ameliyat olmak istemediğini söyledi. Hemşire Ayşe Gülkan’ın annesini bulacağına dair söz vermesiyle ikna olan Elif’in ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi. Hastanede tedavi altına alınan Elif’in, enkaz altında kalan annesinin de yaralandığı ve İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde tedavi altına alındığı, beyin sarsıntısı geçirdikten bir hafta sonra öğrenildi. Elif, annesi Elif Sekman ile görüntülü olarak telefonda görüştü. Birbirlerine sağlık durumlarını soran anne-kız büyük sevinç yaşadı.

Elif Gülcan Sekman deprem anında çok korktuğunu belirterek; Ancak şu anda annesini bulduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, “Hemşire ablaya ‘annemi bul’ diyordum. onu ameliyat için Birlikte ameliyata gittik. Gitmeden önce ona bir sözüm vardı; bir şekilde annesini bulacaktık. Elif bu konuda bana çok yardımcı oldu çünkü teknolojiye pek alışık değilim. Elif, sosyal medyadan tanıdıklarına yazdı. Sonuç olarak aileden kuzeni bize ulaştı. Durumlarını onlardan öğrendik. Elif’in annesi şu anda İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde. Ortopedi bölümünde de tedavi görüyor. Onun da morlukları olduğunu öğrendik. İnşallah annesini ve kızını ortaya çıkaracağız ve Elif’i annesine teslim edeceğiz” dedi.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi İdari Eğitim Sorumlusu Doç. Elif’in sağlık durumunun iyiye gittiğini anlatan Dr. Güzelali Özdemir, “Deprem yaralanmalarında hastaların en büyük sorunu ve bize en çok hasta kaybetmemize neden olan şey ezilme yaralanmasıdır. Crush yaralanmalarında hem vücut, hem kollar hem de bacaklar zarar görür. hastaların bir kısmı takılabilir ve bununla ilgili tahribat işleri hastanın ekstra sıkıntı yaşamasına neden olur.Mesela böbreklerinde ve kalplerinde birçok organda problemlere neden olabilir.Bunu önlemek için pek çok önlem alınır.Hastanın organlarının bakıma ihtiyacı vardır. erken dönemde sıvı replasmanları ile desteklenebilir. İlk etapta ezilme nedeniyle yaralanan hastamızın sağ bacağına ilk müdahale yapıldı. Bunun için takip tedavilerini uyguladık. Bacaktaki yara için güçlendirme işlemlerimiz yapıldı. Günden güne iyileşti. Ufak tefek olduğu için çok iyi bir toparlanma hızı var. Şu anda riskleri büyük ölçüde aştı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu