Haber

Filistin Başbakanı, BM üye ülkelerini Filistin’in tam üyelik statüsü için desteklemeye çağırdı

Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyya, Birleşmiş Milletler’e (BM) üye ülkeleri Filistin’e tam üyelik statüsü verilmesini desteklemeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu’ndan (ESCWA) yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Shtiye, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen “Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” programına Zoom üzerinden katıldı.

BM üyesi ülkelere Filistin’e tam üyelik statüsü verilmesine destek vermeleri çağrısında bulunan İştiyya, Birleşmiş Milletler’den Ortadoğu’da barış için inisiyatif almasını, konuyu BM Güvenlik Konseyi gündemine almasını ve saldırıları dizginlemesini istedi. İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimciler.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati’yi temsilen programa katılan Bakanlar Heyeti Başkan Yardımcısı Saade al-Shami yaptığı konuşmada, “Diğer ülkelerde süper güçler hak ihlalleri olduğunda harekete geçerken kimse ihlallere ses çıkarmıyor. Filistin halkının haklarının her gün

ESCWA Genel Sekreteri Rola Dashti, Filistin halkının hâlâ adalet ve barış için çabaladığını belirterek, “Filistin halkı, adaletin tesisi ve uluslararası hukukun uygulanması bağlamında var olması gereken haklarının geri verilmesi için mücadele ediyor. hediye olarak değil, hediye olarak değil.” sözünü kullandı.

Dashti, İsrail’in sistematik ihlallerini durdurmak için aldığı uluslararası kararlara rağmen Filistin halkının işgal, yerleşim yerlerinin genişletilmesi, ayrımcılık, arazi müsaderesi ve yaşadıkları yerlerden sürülme gibi uygulamalarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Filistin’in Arap ve Yahudi olmak üzere iki devlete bölünmesi planını 29 Kasım 1947’de kabul eden Birleşmiş Milletler, 30 yıl sonra aynı günü “Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kutlama kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu