Haber

Finlandiya, Rusya sınırını çitle çeviriyor

Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinin ardından güvenlik tedbirlerini artıran Finlandiya, Rusya sınırına yapılması planlanan 200 kilometrelik tel örgünün inşaatına başladı.

Finlandiya Sınır Muhafızlarından yapılan açıklamada, ülkenin Rusya ucundaki Imatra geçiş noktasının iki yanına 3’er kilometre uzunluğunda çit yapılması için orman temizleme çalışmalarının başlatıldığı belirtildi.

Pilot proje haziran sonunda tamamlanacak

Açıklamada, yol yapımı ve çit montajına önümüzdeki ay başlanacağı, 3 kilometrelik pilot projenin haziran ayı sonuna kadar tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

70 kilometrelik çit 2025’e kadar tamamlanacak

Pilot uygulamanın ardından çoğu güneydoğuda olmak üzere 70 kilometrelik çiti 2025 yılına kadar tamamlamayı hedefleyen Finlandiya, yaklaşık 380 milyon avroluk bir maliyetle 1.300 kilometrelik ucunun 200 kilometresini Rusya ile çitle çevirmeyi planlıyor.

Gece görüş kameraları, ışıkları ve hoparlörleri ile donatılacak olan çitin, özellikle hassas alanlarda 3 metreden yüksek olması bekleniyor. Finlandiya’nın sınırları şu anda hayvanların yanlış tarafa geçmesini önlemek için tasarlanmış hafif ahşap çitlerle çevrilidir.

Rusya’da verilen seferberlik emrinin ardından çevre ülkeler Rus akını ile karşı karşıya kaldı. Estonya, Letonya ve Polonya da Rusya ile olan sınırlarında güvenliği artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu