Haber

Hollanda’da kamunun hatası nedeniyle 2090 çocuk ailelerinden alındı

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), Vergi Dairesi yetkilileri tarafından birtakım hesaplamalarda yapılan yanlışlar sonucu, 2015’ten Haziran 2022’ye kadar 2090 çocuğun ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığını açıkladı.

CBS, çocuk bakımı dayanaklarının makûs yönetilmesi yüzünden türel, toplumsal ve mali meseleler yaşayan ailelerden devlet müdafaasına alınan çocuk sayısını güncelledi.

Bakım yardımı mağduru olan ailelerin başvurduğu Uygunlaştırma Yardımı Ajansı (UHT) tarafından CBS’ye verilen güncel rakamlara göre, Mayıs 2022’de 1675 olarak açıklanan ailelerinden alınan çocuk sayısının, 2015-Haziran 2022 ortasındaki devirde 2090 olduğu belirtildi.

Buna nazaran, ailelerinden ayrılmak zorunda kalan çocuk sayısının daha evvel açıklanandan 415 fazla olduğu kaydedildi.

Aileler mali yıkıma sürüklendi

Vergi Dairesi tarafından yapılan yanlış hesaplamalar nedeniyle, “evrakta sahtecilik” üzere münasebetlerle çocuk bakım yardımları kesilen ve geçmişe dönük yüklü ölçüde ödeme talep edilen ailelerin, yaşadıkları maddi yıkımın akabinde bakımlarını ihmal ettikleri argümanıyla çocukları ellerinden alındı.

Adalet ve Güvenlik Bakanlığının talebiyle CBS’nin bakım yardımı tablolarına ilişkin Mayıs 2022’de yaptığı açıklamada, 2015-2020 yıllarında 1115 ve 2021’de 560 olmak üzere toplam 1675 çocuğun “yanlışlıkla” devlet koruması altına alındığı kaydedilmişti.

-Binlerce aile yanlışlıkla “sahtekar” ilan edilmişti

Vergi Dairesi, çocuk bakım yardımı alan bazı ailelerin, hatalı veya eksik beyan, belge yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik gibi gerekçelerle ödeneklerinin kesilmesine ve yapılan yardımların geri alınmasına karar vermişti.

Aralık 2020’de Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma kurulu, çocuk bakım yardımı alan on binlerce ailenin, devlet vazifelileri tarafından ezkaza “sahtekar” diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında süreç yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Komisyonun hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı alan ailelerden muhakkak etnik kökenden gelenler ve ikili vatandaşlık sahibi olanlar hakkında yapılan gelir incelemelerinde kusur yapıldığı belirtilmişti.

Ayrımcılık yapıldığının ortaya çıkmasıyla Ocak 2021’de hükümet istifa etmiş, ayrımcılığa uğrayan ve bakım yardımının kesilmesi sebebiyle mağdur olan ailelere tazminat ödenmesine karar verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu