Haber

İsrail Gazeteleri Yasa Tasarısını Protesto Etti

İsrail’de bazı gazeteler, tartışmalı yargı düzenlemesine ilişkin yasa tasarısının dün mecliste onaylanmasının ardından siyah bir ön sayfayla okurlarının karşısına çıktı.

Yediot Ahronot, Israel Hayom, Haaretz ve TheMarker gazeteleri, “İsrail demokrasisi için kara bir gün” ifadelerine siyah beyaz ön sayfalarında yer verdi.

Jerusalem Post muhabiri Lahav Kharkov, olayın arkasında bir reklam ilgisi olduğunu belirtti.

Kharkov, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazetelerin manşetlerinde ‘İsrail demokrasisi için kara gün’ ibaresinin yer alması çok şaşırtıcıydı ama bunun bir reklam olduğu ortaya çıktı.” terimleri kullandı.

“Yüksek Teknoloji Protestosu” adlı bir grup da Twitter’da gazetelerin önlerinin siyah çıkması için ilanı kendilerinin verdiklerini duyurdu.

Protestocu küme, kendisini “İsrail’in ileri teknolojisini yönlendiren ve ülkenin geleceği için bir misyon ve sorumluluk duygusu hisseden, İsrail genelinde yüzlerce yüksek teknoloji şirketi, girişimci ve yatırımcıdan oluşan grup” olarak adlandırıyor. olarak tanımlanmıştır.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu reklamın ülkede aylardır süren gösterileri de finanse eden yabancı kuruluşlar tarafından verildiğini iddia etti.

İsrail’de aylardır kitlesel protestolara neden olan tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısı dün Meclis’te kabul edildi.

akcakocaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu