Haber

Kalıcı Ortak Mekanizmanın dördüncü toplantısında ilerleme tartışıldı

İletişim Başkanlığı: “Kaydedilen taahhütlerin gerçekleştirilmesinde gelinen nokta görüşüldü”

ANKARA – Connection Başkanlığı’ndan Daimi Karma Meclis’in dördüncü toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, “Kayıtlı taahhütlerin uygulanmasında gelinen nokta görüşüldü” denildi.

NATO Madrid Zirvesi marjında ​​28 Haziran 2022’de Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından imzalanan Üçlü Mutabakat Zaptı çerçevesinde oluşturulan Daimi Ortak Mutabakat Zaptı’nın dördüncü toplantısı 14 Haziran 2023’te Ankara’da yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar başkanlığındaki heyette ayrıca Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma ve Adalet Bakanlıkları ile MİT teşkilatı temsilcileri de yer aldı.

Görüşmeye ilişkin İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Görüşmede, Üçlü Mutabakat Zaptı’nda yer alan taahhütler kapsamında İsveç’in attığı adımlar ele alındı. Yeni mevzuat başta olmak üzere terörle mücadelede alınan tedbirler ele alındı.” 1 Haziran 2023 tarihinde bu ülkede yürürlüğe giren terör örgütlerinin İsveç’teki faaliyetlerine yönelik somut örnekler üzerinden görüşlerine başvurulmuştur. Muhtıra görüşüldü. Ortaklar, Daimi Müşterek Sistemin önemini vurguladılar ve bundan sonraki somut adımlar üzerinde çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldılar. Finlandiya, NATO’ya 4 Nisan 2023’te katıldı. Sürecin değerlendirilmesi, terör örgütleriyle yürütülen mücadelenin takibinin NATO üyeliğinden sonra da devam edeceğinin teyidi açısından da değerlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu