Haber

Katar Dışişleri Bakanı: Hamas ile İsrail arasındaki esir değişiminde küçük zorluklar devam ediyor

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, Hamas ile İsrail arasındaki esir değişimine ilişkin müzakerelerde çözülebilecek küçük lojistik zorlukların devam ettiğini söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı Al Thani, başkent Doha’da Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile basın toplantısı düzenledi.

AB yetkilisi Borrell ile Gazze’de ateşkes sağlanması konusunu görüştüklerini belirten Al Thani, “Gazze’de soykırım, açlık ve zorla yerinden edilme” gibi uygulamaları da görüştüklerini söyledi.

Savaşın durdurulmasının ve yardım girişi için insani koridorların açılmasının önemine işaret eden Al Thani, “Önceliğimiz acil ateşkes, Gazze Şeridi’ne yönelik tüm intikam ve ayrımsız saldırıların sona ermesi, soykırım, açlık ve zorla yerinden edilme uygulamalarıdır. , “Haksız kuşatmanın sonudur.” dedi.

Hamas ile İsrail arasında esir değişiminin yakın zamanda gerçekleşeceğine işaret eden Al Thani, “Hamas ile İsrail arasında esir değişimi konusunda önümüzde sadece ufak tefek zorluklar var.” dedi. dedi.

Al Thani, Gazze’ye yönelik ablukanın ve burada tutulan İsrailli rehinelerin kırılması konusunu da görüştüklerini belirterek, uluslararası topluma İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamlara karşı tavır almaya çağrıda bulundu.

İsrail ordusunun yaklaşık 1,5 aydır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne yönelik baskınlarını sürdürdüğünü vurgulayan Al Thani, söz konusu baskınların Gazze’de yarattığı insani, ahlaki ve hukuki felaketin, Uluslararası toplum durmak bilmiyor, büyümeye devam ediyor.

Al Sani ayrıca İsrail’i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararına uymaya, Gazze’ye yönelik baskınları durdurmaya ve insani koridorlar açmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu