Yaşam

Konak Arama Kurtarma Merkezi eğitime başladı

Konak Belediyesi Sivil Savunma İhtisas Birimi bünyesinde kurulan Konak Arama Kurtarma Merkezi’nin (KAM) 46 kişilik grubu, acil yardım ve arama kurtarma eğitimlerine başladı. Eğitimlerin ardından milli kurtarma ekiplerinden biri haline gelecek olan KAM ekibi, doğal afet durumlarında hızla sahaya inecek ve can kurtarmak için var gücüyle çalışacak. Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, “Ekibimizi sadece eğitmiyoruz, ekipman ve araçlarımızı da hazırlıyoruz. Konak en kısa sürede olası doğal afetlere karşı hazır hale getirilecek” dedi.

 

 

Konak Belediyesi, Sivil Savunma İhtisas Birimi bünyesinde kurduğu Konak Arama Kurtarma Merkezi’nde (KAM) arama kurtarma ve ilk yardım çalışmalarına hız verdi. 46 istekli belediye çalışanından oluşan merkezin ekibi,

Doğal afetlerde bölgeye hızlı bir şekilde ulaşmak ve hayat kurtarmak için acil yardım ve arama kurtarma eğitimleri almaya başladı.

Konak Belediye Başkanı Abdul Batur liderliğinde kurulan KAM ekibine yönelik eğitimler, teorik ve uygulamalı olarak İzmir İl Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birim Müdürü Atilla Altunulak, AKUT İzmir Ekip Başkanı Ramazan Ergut, Konak Sivil Savunma Uzmanı tarafından verildi. Şebnem Elçi. un yerleşim yerlerinde verilmektedir. Özel olarak eğitilmiş bir arama kurtarma köpeği olan Misha, belirlenen saatlerde eğitimlere eşlik ediyor.

 

Önce eğitim, sonra sınav

 

27 kişiden oluşan 1. grup koordinat bulma, GPS eğitimi ve temel kamp faaliyetlerine katıldı. Grup daha sonra ‘hafif arama kurtarma’ eğitimine başladı. Bu süreçte afet bölgesinde nasıl davranılacağını, nasıl kurtarılacağını, işçi araç ve alan güvenliğinin nasıl sağlanacağını öğrenen ekip, telsiz, ilk yardım, enkaz ve enkaz kaldırma eğitimleri de alacak. KAM tipi eğitimler sonunda sınava girecek ve İçişleri Bakanlığı akreditasyon belgesini alacaktır. Sertifika, KAM ekibini ulusal kurtarma ekiplerinden biri yapacak. Ekip, meslek grupları ile birlikte doğal afetlerde arama kurtarma ve ilk yardım çalışmalarına katılabilecektir. KAM ekibinin antrenmanları medyumsuz devam edecek.

 

Başkan Batur: Bu gerçekten kaçamayız

 

KAM ekibi hakkında bilgi veren Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini hatırlatarak, “Hepimizin canını yakan o dönemde acil yardım ve arama kurtarma çalışmalarının ne kadar hayati olduğunu hep birlikte gördük. Bu yüzden cankurtaran ekibimizi hazırlıyoruz. Özellikle depremlerde enkaz altında kalan vatandaşlarımıza ulaşmak çok kıymetli. 6 Şubat depremlerinde bunu yapabilseydik daha kaç hayat kurtarmış olurduk? En çok da ruhlarımızın enkaz altında çaresizce beklemesi bizi mahvetti. Konak Belediyesi olarak takımımızı hazırlıyoruz. Türkiye bir beyin sarsıntısı bölgesi ve İzmir’de risk yüksek. Bu yüzden kaçamayız. Bu nedenle hazırlıklarımızı bir an önce tamamlamamız gerekiyor” dedi. KAM ekibinin sadece İzmir’de değil, ulusal ölçekte doğal afetlerde de sahada olacağını belirten Batur, şöyle devam etti:

“6 Şubat sarsıntıları bize bir şeyi daha gösterdi: Hızlı bir şekilde organize olabilmek, afet bölgesine ilk yardım malzemelerini ve temel ihtiyaçları hızlı bir şekilde ulaştırmak hayati önem taşıyor. Portatif mutfaklara, portatif duşlara ve diğer ekipmanlara büyük ihtiyaç var. Belediye olarak afet merkezimizi kurduk. Sadece grubumuzu eğitmekle kalmıyor, aynı zamanda ekipman ve araçlarımızı da hazırlıyoruz. Biz aslında kentsel dönüşüm çalışmalarımıza çok önceden başladık. Göreve geldiğimizden beri bu dönüşümün Konak’ta norm olduğunu söylüyoruz ve gerekli çalışmaları yapıyoruz. Konak en kısa sürede olası doğal afetlere karşı hazır hale getirilecek” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu