Haber

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, yeni hükümet için istişarelerde bulunulduğunu belirtti

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, yeni hükümetin kurulması için istişarelerde bulunulduğunu, mevcut Başbakan Mateusz Morawiecki ile muhalefet lideri Donald Tusk’ın başbakanlık için iki ciddi aday olduğunu belirtti.

24-25 Ekim tarihlerinde siyasi partilerle yapılan istişarelerin ardından açıklama yapan Duda, oluşan samimi atmosferden dolayı teşekkür etti.

Siyasi parti temsilcilerinin sorumlu davrandığını söyleyen Duda, “Bugün başbakanlık için iki ciddi adayımız var. Birleşik Sağ, adaylarının Mateusz Morawiecki olduğunu açıkladı. Mecliste çoğunluğu elde edeceklerini varsayıyorlar. Duydum Sivil Koalisyon, Üçüncü Yol ve Sol Parti’den de benzer bir mesaj geliyor, adayları Donald Tusk.” .” sözlerini kullandı.

Mevcut hükümetin görev süresinin devam ettiğinin altını çizen Duda, “Tüm parlamento güçlerinin temsilcilerine bu sürenin kısaltılmasına gerek görmediğimi bildirdim. Yeni parlamentonun ilk toplantısı için belirlediğim geçici tarih Kasım ayıdır. 13. Bu toplantılara katılan herkese, tüm anayasal dönemlere ve normlara uyulacağına dair güvence verdim.” .” değerlendirmesini yaptı.

Seçim sonuçları

Polonya’da 15 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PİS) yüzde 35,38 oyla birinci oldu.

PIS’i yüzde 30,70 ile Tusk liderliğindeki ana muhalefet bloğu Sivil Koalisyon ve yüzde 14,4 ile Üçüncü Yol İttifakı takip etti. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağ Konfederasyon Partisi ise yüzde 7,16 oy aldı.

Ülkede seçim barajı partiler için yüzde 5, ittifaklar için ise yüzde 8’dir.

PİS birinci olmasına rağmen Meclis’teki çoğunluğunu kaybetti. Bu durumda üç muhalefet partisinin Meclis’te çoğunluk için koalisyon kurması bekleniyor.

narlidereajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu