Haber

Reuters: Depremzedeler Türkiye’de barınak bulmakta zorlanıyor

Maraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle 44 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, depremlerin yarattığı tahribat dünya basınında yer almaya devam ediyor. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, depremlerin ardından yaşananları “Türkiye’de depremzedeler yaklaşık üç haftadır sığınacak yer bulma mücadelesi veriyor” başlığıyla okuyucularına bildirdi.

BAŞVURU YAPTIK, DOLDURDU DEDİLER

Reuters’e konuşan Omran Alswed isimli 25 yaşındaki depremzede, şu anda Antakya’da ailesiyle birlikte sığınacak yer bulamadıklarını söyledi. Siirt Üniversitesi’nde hemşirelik okuyan Alswed, “Evlerimiz ağır hasar gördüğü için buraya, mahallemizdeki bir bahçeye sığındık” dedi.

Suriyeli Alswed, “Çadır kampa gitmek için başvuruda bulunduk ancak çevredekiler dolu olduğunu söylediler” diyerek Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) ile irtibata geçtiklerini söyledi. Alswed, küçük ölçekli sivil toplum kuruluşlarının çocuklara konserve ve hijyen malzemeleri sağladığını belirtti.

‘UYGUN OLMADIĞI SÖYLENDİ’

Ayşe isimli depremzede ise yetkililerin “uygun çadır olmadığını” söylemesi üzerine hasar gören evinin yanındaki serada kaldığını söyledi. Ayşe, “Çadır alamadık ama bizden kötü durumda olanlar var önce alsınlar. Seramız var. Çocuklarımı buraya getirdim” dedi. Ayşe, “Malzememiz var ama çadır yok dediler. Bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu