Haber

Şırnak’ta ‘Yüzemeyen Kimse Yok Projesi’ ile 30 bin kişiye yüzme öğretilmesi amaçlanıyor

gençlik ve SporSağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Yüzmeyen Herkes Yüzmesin Projesi’ ile Şırnak’ta 2 yılda 30 bin kursiyere ulaşılması hedefleniyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında yürütülen ‘Yüzemeyen Kimse Yok Projesi’ kapsamında yarı finalde öğrencilere yüzme öğretiliyor. – Antrenörlerin yanında olimpik yüzme havuzu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yüzme kursunda su ile tanışma, karada nefes egzersizleri, suya alışma, suda nefes ve uyum çalışmaları, kenardan uzaklaşma, ayak egzersizleri gibi yüzme adımları uygulanmaktadır. , ayak tahtası ile çalışma, ayak tahtası ile kol çalışması, kol ve nefes uyumu öğretilir.

Yüzme Antrenörü Hasan Çelik, her yıl olduğu gibi bu yıl da Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi ile çocuklara yüzme öğrettiklerini ve geçen yıl 10 bin hedefine ulaştıklarını söyledi.

Bu yıl hedeflerinin 20 bin kişiye ulaşmak olduğunu belirten Çelik, “Haftanın 6 günü kız ve erkek çocuklara yüzme eğitimi veriyoruz. Ülkemizin dört bir yanı denizlerle çevrili ve boğulma vakaları halen devam ediyor. Buradaki bakanlık tüm çocuklarımıza yüzme eğitimi vermektir.Sayımız her geçen gün, hafta, ay artıyor.”

Mümkün olduğu kadar kurslara başvuran öğrencileri almaya çalıştıklarını ifade eden Çelik, “Vatandaşlarımızdan olumlu dönüşler alıyoruz. Vatandaşlarımızın merkez ve ilçelerdeki yüzme kurslarına çocuklarını kayıt ettirmelerini istiyoruz. Burada yeterli sayıda antrenör var.Öğrencilerimiz bize gelsin, yüzme öğretiyoruz boğulma olmasın.Başarılı öğrencilerimizi seçip müsabakalara gönderiyoruz.Milli takıma hazırlıyoruz.Performans sporcularımız var,gönderiyoruz. her sene ana liglere çıkıyorlar.”

Yüzme kursuna katılan Barışay Kandemir, kursa 3 yıl önce başvurduğunu kaydetti. Yüzme bilmediğini belirten Kandemir, “Artık yüzme biliyorum. Gösteri grubuna seçildim. Haftanın 6 günü kursa geliyoruz. Yarışma takımına seçildim. Daha çok çalışmak istiyorum. , daha başarılı olmak ve milli takıma seçilmek.” – ŞIRNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu