Teknoloji

SpaceX’in ABD’deki Uzay Üslerini Âdeta İşgal Etme Planı Ortaya Çıktı: Starship’i Yılda 120 Kez Fırlatmayı Planlıyor

SpaceX, şüphesiz şu anda dünyanın en önde gelen uzay şirketi. Elon Musk yönetimindeki firma, yeniden kullanılabilir roketleriyle dünya çapından müşterilerine hizmet veriyor, uydulardan turistleri göndermeye kadar birçok şeyi yapıyor. Hatta Türksat uydularını bile gönderdiğini görüyoruz.

Bugün ise şirketin gelecekle ilgili planları hakkında bilgiler ortaya çıktı. TechCrunch’ın aktardığına göre şirket, şu anda test aşamasında olan devasa roketi Starship’i ilerleyen zamanlarda ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi ve Cape Canaveral Uzay İstasyonu’na taşıyacak. Planı ise buralarda yılda toplam 120 civarı fırlatma yapmak. Bu, neredeyse 3 günde bir fırlatma demek.

Yılda 120 fırlatma planı, SpaceX’in rakiplerini hiç mutlu etmedi

Gelen bilgilere göre şirketin en baştaki planı, yılda 44 adet fırlatma gerçekleştirmek. Daha sonrasında ise bu sayının 120 civarına kadar çıkartılması planlanıyor. Hâliyle devlete ait merkezlerin sadece SpaceX tarafından bu kadar sık kullanılmak istenmesi rakip şirketleri hiç mutlu etmiyor.

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin ve United Launch Alliance (ULA), şimdiden SpaceX’in bu planlarına karşı çıktı ve endişelerini dile getirdi. ABD Uzay Kuvvetleri ise fırlatmaların çevresel değerlendirmeleri konusunda bir taslak hazırlıyor. Yani SpaceX’in büyük planı yakından yeniden değerlendirilme altına alınabilir ve gerçekleşmeyebilir.

İnsanlığı Ay’a yeniden götürecek ve hatta ileride Mars’a bile taşıyabilecek olan Starship roketi, şimdiye kadar dört kez test edilmişti. Musk ve SpaceX’in planı sadece bu yıl içinde en az dokuz fırlatmaydı.

Her şey başarılı olduğunda roket seri üretime girerek ticari olarak da kullanılabilecek. Durum böyle olunca da çok fazla fırlatma ihtiyacı doğacak. Şirketin amacı her uçuşu Teksas’taki Starbase’ten yapmamak. Bunun yerine Florida’daki tesisleri kullanmak ve sayısı yıllık 120’ye kadar çıkabilecek uçuşları gerçekleştirmek istiyor. Neler olacağını zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu