Haber

TBMM Başkanı Şentop, Türkmenistan’da Ulusal Konsey Meclis Genel Kuruluna hitap etti Açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Lideri Mustafa Şentop, Türkiye ile Türkmenistan ortasında birlikteliğin, dünya istikrarı için değerli katkılar sağlayacağını belirterek “Türkiye ve Türkmenistan, uluslararası ihtilaflarda barış ve adaletten yana tutumuyla uluslararası toplumda saygın bir yere sahip iki kardeş ülkedir.” dedi.

Şentop, temaslarda bulunmak üzere ziyaret ettiği Aşkabat’ta Ulusal Konsey Meclis Genel Kuruluna hitap etti.

Türkiye ile Türkmenistan’ın, tarih, kültür ve dini bir olarak ortak bir geçmiş ve medeniyeti paylaştıklarını vurgulayan Şentop, “Ortak geleceğimizin inşasını da buralardan aldığımız güç ile yapacağız. Ortak geleceğimizi inşa etmeye başladığımız en önemli dönüm noktalarından birisi de Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla, bağımsız Türkmenistan’ı ilk tanıyan ülke olarak 30 yıl önce Aşkabat’taki ilk büyükelçiliği açmamız oldu.” diye konuştu.

Türkiye ve Türkmenistan’ın, 90’lı yıllara göre çok daha güçlü olduklarının altını çizen Şentop, “Türkiye ve Türkmenistan, uluslararası ihtilaflarda barış ve adaletten yana tutumuyla uluslararası toplumda saygın bir yere sahip iki kardeş ülkedir.” sözünü kullandı.

Şentop, Türkiye’nin, izlediği barışçıl ve girişimci dış politika gereği, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Konseyi’nin kurucularından, NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) başat üyelerinden, Avrupa Birliği üyeliğine aday, Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurucusu, pek çok bölgesel teşkilatın da kesimi olduğunu anlattı.

Bölgesel iş birliklerinin önemi

Ekonomi alanında gerçekleştirdiği atılımlarla Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geldiğini belirten Şentop, “Diğer taraftan, çatışma ve istikrarsızlıklarla çevrili bir coğrafyada, Suriye’deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya-Ukrayna krizinin tahlile kavuşturulmasına kadar teşebbüsçü ve insani dış siyasetiyle etrafında bir barış ve refah nesli oluşturmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

BM’nin, kuruluş amaçlarında öngörülen misyonu yerine getirmekten çok uzakta olduğuna dikkati çeken Şentop, “Geçtiğimiz yüzyılın sıkıntılarına ve gereksinimlerine tahlil ve yanıt olmak üzere kurulan memleketler arası sistemin aktörleri ve kurumları bugünün gerekliliklerine ayak uyduramıyor, kederlerine deva üretemiyor.” dedi.

Söz konusu duruma örnek olarak Azerbaycan, Gürcistan ve Ukrayna’da yaşananları örnek gösteren Şentop, “Bu süreçler yeni bir milletlerarası sistem arayışı, Birleşmiş Milletlerde yeni bir yapı gereksinimini ortaya çıkarıyor. Bu ortamda, bölgesel iş birlikleri, milletlerarası dayanışma ve iş birliği daha fazla ehemmiyet kazanıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki iş birliği

Şentop, krizlerle mücadele kadar krizlerin bazı fırsatları da barındırdığına işaret ederek “Ülkelerimiz ortasında iktisattan sıhhate, ulaştırmadan güce uzanan geniş yelpazedeki iş birliği imkanlarını da değerlendirmeliyiz.” dedi.

Türkiye ile Türkmenistan’ın birlikteliğinin dünya istikrarı için önemli katkılar sağlayacağını anlatan Şentop, “Uluslararası güvenlik, refah ve huzurun temini noktasında yükümlülüklerini üstlenen ve bunu layıkıyla yerine getirme çabasındaki ülkelerimizin birlikteliği yalnızca bölgenin değil tüm dünyanın güvenlik ve istikrarına her daim katkı sağlayacaktır. Tarihin akışının değişmeye başladığı bugün, tekrar inşa edilecek global sistemin, hak, adalet, insaniyet ve hürriyet mizanlarıyla tüm insanlığa yarar sağlayacak halde nazmedilmesine, Türk Devletleri olarak birlikte hizmet etmeliyiz.” formunda konuştu.

Türk dünyasının global jeopolitiğin merkezi haline geldiğini vurgulayan TBMM Lideri Şentop, Türkiye ile Türkmenistan parlamentoları ortasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin de kıymetli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu