Yaşam

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu perdelerini açıyor

Tekirdağ Büyükşehir BelediyesiKentin kente kazandırdığı Şehir Tiyatrosu, 7 Mayıs 2023 Pazar günü saat 18.00’de sahnelenecek ‘Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım’ adlı tiyatro oyunu ile perdelerini açacak.

Cumhuriyet ilkeleri ışığında kentin kültürel yapısına katkı sağlamak, tiyatro sanatını yaygınlaştırmak ve evrensel değerlere sahip bireyler yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Şehir Tiyatroları , Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım, Görevimi Yaparım” adlı eseriyle izleyici karşısına çıkacak.

Cumhuriyetin 100. yılında önemli bir projeyi daha hayata geçirmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında vatandaşlarımıza büyük bir hizmet daha sunuyoruz. Birey ve düşünceye dayalı özgün sanat eserleri üretmek için sanatın tüm alanlarını kapsamaya çalışarak, daima hoşa gideni ve iyiyi arayarak. evrensele ulaşmak için sürekli gelişmeyi hedefleyen bir sanat kurumu olmayı hedeflediğimiz Şehir Tiyatrolarımız, ilk oyunuyla Tekirdağlı sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden hareketle ‘Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü imkan ve tedbirle besleyerek yükseltmek milli idealimizdir’ Sanatçılarımız, Atamız’ın gerçekleştireceğine gönülden inanıyoruz. Bu söze tüm sanatseverlerimizi Şehir Tiyatromuzun ilk oyunu olan ‘Gözlerimi Kaparım, Görevimi Yaparım’ oyununa davet ediyoruz. Oyunumuzun sahnelenmesinde emeği geçen yönetmenimize, tasarım grubumuza ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarımıza teşekkür ediyor, Cumhuriyet tarihinin ilk Şehir Tiyatrolarının Tekirdağ’da kurulmasının şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları iddiasını ve ilk oyunu değerlendiren yönetmen Murat Atak, şunları söyledi:

“Türkiye’de akademik tiyatronun kurucusu Muhsin Ertuğrul’un dediği gibi ‘Yarın kıyametin kopacağını bilseydim bugün tiyatro açardım.’ Biz de bu düsturla hareket ettik ve Önderliğimizin daveti üzerine burada kolları sıvadık.Tiyatro edebi bir sanattır.Kitap okursunuz ama o karakterlerin tiyatroda can bulmasını görmek başka bir şeydir.Belediyelerin misyonlarından biridir. insana yatırımdır.Kentin dönüşmesi için oradaki insanın dönüşmesi ve düşünmesi gerekir.Sanat bunu da sağlar.Bizim görevimiz halka doğruyu yanlışı göstermektir. Trakya’da bir ilk olması çok değerli.Kadir Başkanımızın bu konuda büyük desteği var.Yerel yönetimlerin sanata destek vermesi çok önemli.İki Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Türkiye’de bunu başarabilen iki üç kurumdan biri oldu. Bir ay önce yapılan sınavda torpidosuz girilir.Ekipte çok yetenekli çok başarılı arkadaşlar yer aldı.7 Mayıs 18.00’de perdeyi arayacağız.Yazar Haldun Taner, ‘Gözlerimi Kaparım, İşimi Yaparım’ Görev.’ adlı eseri sahneleyeceğiz. Bu şehrin ihtiyaçlarını karşılamak ve şehrin kültür seviyesini yükseltmek için her türlü fedakarlığı yapan başta Kadir Albayrak olmak üzere Şehir Tiyatrolarının kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

haliliyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu