Ekonomi

Tokat’ta Almus Baraj Gölü’ne 800 Bin Sazan Yavrusu Serbest Bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tokat’ta yürüttüğü proje kapsamında 800 bin sazan yavrusu Almus Baraj Gölü’ne bırakıldı.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından balıkların suya bırakılması töreninde yaptığı konuşmada, Almus Barajı’nın Cumhuriyet tarihinin ilk barajları arasında yer aldığını söyledi.

Barajın 1967 yılından bu yana Tokat Ovası’nı sulamaya devam ettiğini belirten Hatipoğlu, “Burada balıkçılığın bu noktalara ulaşması gurur verici. Hem su kaynaklarının korunması hem de sürdürülebilir hale getirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Doğa, “Ormanları ve su kaynaklarıyla cennetten bir köşe olan Tokat’ı ileriye taşımak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Sever, göllerde balık yetiştiriciliği faaliyetleri kapsamında bu yıl Tokat’a 1 milyon yavru balık tahsis edildiğini vurgulayarak, “Tahsis edilen balığın 800 binini baraja salacağız” dedi. Dün diğer göletlerimize 200 bin balığı salıverdik.” dedi.

Tokat genelinde 31’i Almus’ta olmak üzere 48 su ürünleri işletmesi bulunduğuna işaret eden Sever, “2022 yılı tarımsal destek kapsamında bu işletmelere 3 milyon lira ödeme yapıldı. Bu kurumlara teşekkür ediyorum. 8 bin ton İç sularımızda üretilen balıkların yüzde 100’ü burada üretiliyor. Bu da Tokat’ı balık üretiminde Türkiye’de 4’üncü yapıyor.” dedi.

Almus İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Selim Kepenek, yavru balıkların Almus Baraj Gölü’ne bırakıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Baraj gölümüzde faaliyet gösteren kooperatifimizde 18 kayıtlı üyemiz ve 14 kayıtlı teknemiz bulunmaktadır. Bu tekneler sazan ve yayın balığı avcılığı yapmaktadır. Toplamda 35 ton avlanabilir sazan ve yayın balığı stokumuz mevcuttur. Yakalanabilir stokun arttırılması amacıyla ve sürdürülebilir avcılığı destekleyen 14 kayıtlı teknemiz var, “Bebeklerini baraj gölüne bırakıyoruz.”

Almus Belediye Başkanı Bekir Özer, baraj gölünün 1 milyar metreküp su deposuna sahip olduğunu belirterek, göle bırakılan balıkların balıkçılara ve ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından sazan yavruları baraj gölüne bırakıldı.

Törene Tokat Vali Yardımcısı ve Almus Kaymakam Yardımcısı Kaya Çelik, Etraflı Belediye Başkanı Sadi Soysal ve balıkçılar katıldı.

kuluncakhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu