Haber

Uğur Mumcu Efes Selçuk’ta Meşalelerle Anıldı

Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu Efes Selçuk’ta anıldı. Selçuk Demokrasi Platformu’nun düzenlediği anma etkinliğinde gençler meşaleler taşıdı. Efes Selçuk Belediyesi Hizmet Binası’ndan Uğur Mumcu Anıtı’na yürüyen katılımcılar, Uğur Mumcu Anıtı’na karanfil bıraktı.

BİR GÜN HESAP SORULACAK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kemalist Niyet Derneği Selçuk Şube Başkanı Güllü Kartal, günün anısına bir konuşma yaptı. 31 Ocak 1990’da katledilen Uğur Mumcu ve ADD Kurucu Genel Başkanı Muammer Aksoy yaptığı konuşmada, alçakgönüllü, saygın ve Cumhuriyet cemiyeti başkanları oldukları için bu amaçla seçildiklerini; “Uğur Mumcu’nun öldürülmesi kamuoyunun her kesiminde büyük infiale neden oldu. Devletin her kademesi failleri ve azmettiricileri bulacağına söz verdi. Ama çözüm için atılan her adım engellendi. Duvardaki o tuğla asla çekilmedi, çekilemedi. Türk milleti, siyasi cinayetlere kurban giden yiğit evlatlarını, onların katillerini, işbirlikçilerini ve azmettiricilerini unutmayacak ve bir gün mutlaka hesap soracaktır.”

YOLLARDA MAKALELER YAZIYORUZ

Güllü Kartal’ın ardından bir konuşma yapan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması gerektiğinin altını çizerek; “Gaffar Okkan, Uğur Mumcu ve daha niceleri gibi çözümsüzlerin aydınlatılması gerekiyor” dedik. ‘Bunlar ülkeye olan güveni sarsan şeyler’ dedik. Bunu her yıl meydanlarda söylüyoruz, her yıl tekrarlıyoruz. Her yıl acımızı paylaşıyoruz. Ama bu sene fark ettiniz mi bilmiyorum gençlerle yürüyüşe çıktık. O gençler meşaleleri tuttu. O gençler canlı yayında Uğur Mumcu’nun hiçbir yazısını okuyamadı. Hem onlara yol gösterici olsun hem de “Uğur Mumcu kimdi, ne anlatmak istedi” diye yollara yazılar yazdık. Hem Türkçe hem de İngilizce yazmak istedik ki tüm ziyaretçilere böyle bir aydınımız olduğunu söyleyebilelim. Değerli Gürdal Mumcu’ya telefon ettik, kıymetli Özgür Mumcu buraya geldi. Özge Mumcu buraya geldi. İzin alarak yazdık” dedi.

MEŞALELERİ SAKLAYAN GENÇLERE MESAFE OLMAK

Önder Ceritoğlu Şengel, gençlerin Uğur Mumcu’yu ve fikirleri yüzünden öldürülen isimleri bilmesi gerektiğini söyledi; “Bugüne ve geleceğe ışık tutuyorlar. Onların tuttuğu ışığı aydınlatmak ve geleceğe emanet etmek bizim elimizde. Parlak fikirleri daha çok yüceltmeli ve gerçek Kemalizmi sadece “Ben Kemalistim” diyerek değil, o devrimleri yaşayarak anlamaya ve sonuna kadar uygulamaya çalışmalıyız. Meşaleleri tutan gençler için meşale olma adını yerine getirmeliyiz. Ruhları huzur içinde yatsın.”

Konuşmaların ardından “Ey Halkım Bizi Unutma” müzik dinletisi ve Uğur Mumcu’yu Anma Etkinliği ile devam etti.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

kartal-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu