Ekonomi

ABD’de Konut Faizleri Düştü, Başvurular Düştü

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) ortalama faizi 7 haftalık yükselişin ardından ilk kez düşerken, mortgage başvuruları da düşüşünü sürdürdü.

Mortgage Bankaları Birliği (MBA) verilerine göre, 27 Ekim’de sona eren haftada konut başvuruları bir önceki haftaya göre yüzde 2,1 azaldı.

Bu dönemde ev satın almak için yapılan başvurular bir önceki haftaya göre yüzde 1, finansman başvuruları ise yüzde 4 azaldı.

Ülkede 30 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranı art arda 7 hafta yükseldikten sonra ilk kez düşüş göstererek yüzde 7,9’dan yüzde 7,86’ya düştü.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli konut kredisinin ortalama faiz oranı da yüzde 7,08’den yüzde 7,14’e yükseldi.

MBA Lider Yardımcısı Joel Kan, konut kredisi faiz oranlarının yüksek kalması nedeniyle başvuruların üst üste üçüncü haftada azaldığını söyledi.

30 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranının bir miktar gerilediğine dikkat çeken Kan, faiz oranının 23 yılın en yüksek seviyelerine yakın kalmaya devam ettiğini belirtti.

Yüksek faiz oranlarının etkisinin hem satın alma hem de refinansman piyasalarında hissedilmeye devam ettiğini belirten Kan, satın alma başvurularının 1995’ten bu yana en düşük seviyesine, refinansman başvurularının ise Ocak 2023’ten bu yana en düşük seviyesine gerilediğini kaydetti.

haber-araban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu