İş

22 milyar dolarlık araç geliyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç geçtiğimiz günlerde “Ele geçirilen mülklerin kayyumların elinde çürümesini önleyecek uygulamaya 1 Kasım’dan itibaren başlıyoruz.”Açıklamayı yaptı. “Mütevelli heyetinin elinde bulunan ve icra hukuku kapsamında yasal olarak saklanması gerekmeyen ipotekli malların tasfiyesine, tarafların menfaatlerini ve kamu yararını dikkate alarak karar verdik.”Bakan Tunç’un bu açıklamasıyla otoparklarda çürüyen 1,5 milyona yakın aracın satışının önü açıldı.

Bu gelişmenin ekonomik açıdan gurur verici olduğunu belirten Tüm Kayyum İşletmecileri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kayseri Kayyum Otopark İşletmecileri Derneği Başkanı Ethem Gülşan, şunları söyledi: “Bir yıldan fazla bir süredir ‘Bu arabalara ne olacak?’ Arabaların akıbetiyle ilgili bir röportaj yaptık.Kayseri’de başlayan ekonomik değirmene su taşıma çalışması Türkiye’de ses getirdi.Adalet Bakanımız Yılmaz Tunç basın açıklaması yaparak kamuoyuyla paylaştı. Kayseri Milletvekilimiz Şaban Çopuroğlu ile yaptığı görüşmelerin ardından esnafımız ve ülke ekonomimiz adına gerçekten gurur duyulacak bir çalışma gerçekleşti.”söz konusu.

“22 milyar dolarlık aracın pazara dönmesi çok faydalı olacak”

Gülşan, Türkiye genelinde otoparklarda 1,5 milyona yakın aracın beklediğini belirtti. “1 Kasım’dan itibaren 10 günlük ihbar süresi olacak. Rehinli, borçlu ve alacaklıya 10’ar günlük süre tanınacak. Bildirim süresi Aralık ayının başından itibaren başlayacak. Tasfiyeler en başından itibaren başlayacak. Tasfiye dışında maliyeye, SGK’ya, Milli Emlak Kurumu’na 10 gün ek süre verilecek.İçişleri Bakanlığı’nın park ettiği araçlarımız var.Yani 6 kurumu koruyoruz.Bu Ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Başlaması bile milletin beklentilerini artırdı. Bu kadar arabanın gelmesiyle ikinci el piyasası azalacak. Buraya park edilen arabanın otoparka hiçbir faydası yok. Kayseri; Türkiye “Lokomotif haline geldi. Bu işe elini koyan, düşünen herkesten Allah razı olsun. Bu ülke ekonomisi için. 21-22 milyar dolar değerindeki araçların pazara dönmesi çok faydalı olacak. Her arabanın mutlaka bir sahibi vardır. Sahibi yok, hurdacı var.”dedi.

Gülşan, kayyum otoparklarına park edilen tüm araçların hazineye borcu olduğunu belirtti. “Maliye Bakanlığı’ndan bir talebim var. Adalet Bakanlığı elektronik satış yapıyor. Buraya park edilen tüm araçların Maliye Bakanlığı’na borcu var. Elektronik satış süreçlerinin altyapısı bir an önce oluşturulup koordineli çalışmalı. Adalet Bakanlığı ile bir de buraya bilirkişi ile gelip değerleme yapın ama diğer türlü rakamlar “Aphaki gidiyor”dedi.

haberdemre.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu