Ekonomi

Apple’ın satışları üst üste dördüncü çeyrekte düştü

Elma ( AAPL), Çin’de geniş bir ekonomik yavaşlama ve rakip Huawei Technologies’in yeni rekabetiyle karşı karşıya kalması nedeniyle satışlarının üst üste dördüncü çeyrekte düştüğünü açıkladı.

Temmuz-Eylül dönemi, Apple’ın yıllık bazda toplam gelirinde düşüş bildirdiği dördüncü dönem oldu ve son yılların en uzun süreli düşüşü olarak kaydedildi.

Apple satışları önceki yıla göre %7 düşüşle 89,5 milyar dolara ulaştı. Beklenti satışların 89,28 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Şirketin eylül ayında sona eren çeyrekteki net karı, hisse başına 1,46 dolar olmak üzere 22,96 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde 1,29 dolar olan hisse başına kârın 1,39 dolara yükselmesi bekleniyordu.

Apple, akıllı telefonlara olan talepteki yaygın düşüşe rağmen iPhone bölümünün cirosunun %2,8 artışla 43,8 milyar dolara yükselerek analistlerin beklentilerini karşıladığını duyurdu.

Şirketin üçüncü büyük pazarı olan Çin’deki operasyonları analist tahminlerinin altına düşerek %2,5 oranında küçülerek 15,1 milyar dolara geriledi.

Apple’ın finans şefi Luca Maestri, “Çin her zaman dünyanın en rekabetçi pazarı olmuştur ve öyle olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.”söz konusu.

Maestri, Çin’in kentsel bölgesinde en çok satan ilk dört telefonun iPhone olduğunu ve şirketin Çin ana karasında pazar payı kazandığına inandığını ekledi.

Bu çeyrekte, Apple’ın rakibi Huawei, kendi geliştirdiği teknolojiyi kullanarak 5G benzeri kablosuz hızlara ulaşabildiği bildirilen Mate 60 Pro’yu Eylül ayında piyasaya sürdü.

Counterpoint Research’e göre Eylül ayında sona eren üç aylık dönemde Çin’de Huawei akıllı telefon satışları bir önceki yıla göre %37 artarken, Apple’ın iPhone’u %10 küçüldü. Araştırma firması, Çin’deki genel akıllı telefon satışlarının bu dönemde %3 düştüğünü söyledi.

Forex Haber Merkezi

kucukcekmece-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu