Ekonomi

G7 ülkelerinden Ukrayna’ya 39 milyar dolarlık destek

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Hindistan’ın Bengaluru kentinde yaptıkları toplantının ardından ortak açıklama yaptı.

Açıklamanın başında, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin yol açtığı can kaybı ve yıkımdan dolayı derin üzüntü duyduğumuz, depremden etkilenen insanlara desteğin devam ettiği kaydedildi.

Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü arifesinde yapılan açıklamada, savaşın neden olduğu küresel ekonomik zorluklar ve Rusya’nın gıda ve enerjiyi silah haline getirmesi nedeniyle uluslararası iş birliğini güçlendirmeye kararlı olduğu vurgulandı. .

Açıklamada, “Ukrayna hükümetinin ihtiyaçları doğrultusunda bütçemizi ve ekonomik destek taahhüdümüzü 2023 yılı için 39 milyar dolara çıkardık” denildi. ifadesi kullanıldı.

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, IMF’yi Mart ayı sonuna kadar Ukrayna’ya “güvenilir, iddialı, tamamen finanse edilmiş ve uygun şekilde şartlandırılmış” bir program sunmaya çağırdı.

Ukrayna’nın kritik altyapısının güçlendirilmesi ve onarımına katkı sağlanması için ortak çabaların sürdürüleceği belirtilen açıklamada, Rusya’nın savaşına karşılık olarak uygulanan eşgüdümlü ekonomik tedbirlere yönelik taahhüt de yinelendi.

Yaptırımlarımızı uygulamak ve yaptırımlardan kaçınma veya kaçınma girişimlerini önlemek için birlikte ve ortaklarımızla yakın çalışmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda, diğer ülkeleri Rusya’ya yönelik yaptırımlarımıza katılmaya çağırıyoruz.” söylendi.

sarioglanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu