Haber

İtalya: Afrika’yı yalnız veya Çinlilere bırakmamalıyız

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Afrika’yı Çinlilere ve yalnız bırakmamaları gerektiğini söyledi.

Almanya’da düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Tajani, yaptığı konuşmada, “Güçlü bir Avrupa istiyorsak Afrika’ya bakmalıyız. Bu, geleceğimiz için değerli. Afrika’yı Çinlilere, yalnız bırakmamalıyız. Bu bizim büyümemiz için, çok ciddi bir hata olur.” söz konusu.

Avrupa’nın güvenliğine daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirten Tajani, “NATO içinde daha güçlü olmak istiyorsak Avrupa’nın güvenliğine ihtiyacımız var. Kendimizi korumak istiyorsak Avrupa savunmasına daha fazla yatırım yapmalıyız ama transatlantik ittifakı bunu yaptı. Bizim için çok önemli bir rol. Amerikalılarla çalışmak zorundayız. Biz bu dünyanın bir parçasıyız ve bu değiştirilemez.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü savaşın uluslararası hukuka uygun olmadığını belirten Tajani, “Ukrayna’da barış istiyoruz ama adalet olmadan barış olmaz. Ukrayna’nın bağımsızlığını ve bütünlüğünü istiyoruz.” dedi.

Antonio Tajani, Avrupa Birliği’nin (AB) genişleme sürecine de değinerek, “AB’nin Batı Balkanlar’a doğru genişlemesi için çok çalışmak gerekiyor. İtalya, Bosna-Hersek’e aday statüsü verilmesini destekledi. Yardım için daha fazlasını yapmalıyız. reformları bu ülkeler yürütür.” sözlerini kullandı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tajani, yasa dışı göç sorununun karşılaştıkları güvenlik sorunlarından biri olduğunu ve bu konuyu da ele almaları gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu