Haber

Mansur Yavaş, Deprem Dayanışmasına Katkı Sağlayan Genç Gönüllülerle Bir Araya Geldi: “Minnettarız, Sizlerle Gurur Duyuyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, deprem sonrası Macunköy Metro İstasyonu ve ANFA Fuar Alanı’ndaki yardım çalışmalarına katılan gençlerle iftar programında bir araya geldi. Bu süreçte toplumun ön yargılarını yıktıklarını belirten Yavaş, “Gerçekten minnettarız. Sizlerle gerçekten gurur duyuyoruz. Ülke olarak böyle güzel gençlere sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, deprem felaketinin ardından Macunköy Metro İstasyonu ve ANFA Fuar Alanı’ndaki yardım çalışmalarına katılan gençlerle iftar programında öne çıktı.

İftar programı, gençlere QR kod ile interaktif bir şekilde soru sorma şeklinde anket çalışmasıyla başladı. Gençler, Yavaş ile hatıra fotoğrafı çektirmek için uzun kuyruklar oluştururken, çalışmalarından dolayı da teşekkür belgesi verildi.

“Gençler bu süreçte toplumun size olan ön yargısını yıktınız”

İftar programında istekli gençlere seslenen ABB Lideri Mansur Yavaş, “Gençlerin yüzdesi yüksek olan her kesimden insan var… Spontane bir araya gelen ve bu acının sorumluluğunu üstlenen genç kardeşlerimiz. ülkemizin yaşadığı felaketi bu şekilde gönüllü toplanma alanlarına gidip hiçbir zorunlulukları olmadığı halde o acıyı hissederek Ankara Gönüllüleri hepinize sonsuz minnettarız.Bu çalışmaların gönüllü olması çok önemli. Hiçbir karşılık beklemeden gönüllü olarak çalıştı” dedi.

Yavaş, konuşmasında vatanseverliğe vurgu yaparak, şöyle devam etti:

“Özellikle gençler, bu süreçte toplumun size yönelik ön yargılarını tamamen yıktınız. Toplumsal olaylara karşı ne kadar duyarlı ve duyarlı olduğunuzu bu şekilde harekete geçerek gösterdiniz. Vatanseverlik söz konusu olduğunda kimse vatanseverliği başkalarına bırakmaz. .aşk ölçülebilen bir aşk değildir.Vatanını seven insan vatanına dair her şeyi sever.Böcekleri sever,çiçekleri sever,hayvanları sever,insanları falan her şeyi sever…Ne olursa olsun…Gerçek vatanseverlik budur. Vatan sevgisi birlik, beraberlik, dayanışmadır. 85 milyon Türk milleti işte budur.” Vatan sevgisi en yüksek insan, rastgele bir STK’ya ihtiyaç duymadan eşyalarını kendi aracına yükleyip oraya götüren insandır. Bu, büyük bir millet olmanın özelliğidir. Böyle afetlerde kimse bir an önce oraya gitmeyi düşünmez ve yardım eder.” Çünkü bilir ki, başına bir şey gelirse oradaki insanların da kendisine yardım edeceğini bilir. Bu milletimizin en büyük özlemlerinden biridir. bizim böyle bir milletimiz ve vatanımız var.”

“HER ŞARTTA, HER ZAMAN BİRARAYA GELMELİYİZ”

Herkesin birbirine saygı duyması gerektiğini kaydeden Yavaş, şöyle konuştu:

“Görüyorum ki soframızda liseliler, üniversiteliler, mezunlar var… Her türlü sosyolojiden her türlü fikir sahibi herkes bir arada… Her türlü güzel dostluklar, ortaklıklar sıkıntılı zamanlardan çıkıyor. Bu çalışmalar yapılırken kimse bir şeye karışmadı, giydikleri ayakkabının markası ne, sahibi ne diye düşünmediler, kim olursanız olun… Sadece değil, her zaman bir araya gelmemiz gerekiyor. hüzünlü günlerimizde ama her koşulda.Siyasi ortama gelince işler geriliyor maalesef.Belediye başkanı olduktan sonra bizim gibi düşünmeyen ve bizim gibi düşünmeyenlere karşı asla bir mesajım veya davranışım olmadı. Oy vermeyin.Çok oy alan veya çok az oy alan yeri cezalandıracak herhangi bir işlem yapmadık çünkü üzerimizde büyük bir sorumluluk var.Olması gereken bu çok üzülerek söylüyorum kim isterse yapabilir. Cumhur İttifakı’nı kim isterse desteklesin. Kimse kimseyi kınayamaz… Kime hitap ediyorsak aynı şekilde hitap edilmek istiyoruz. Biz kimseyi aşağılamıyor, suçlamıyorsak kimse karışmasın, saygı göstermesin.”

“EN İYİ CEP TELEFONUNA SAHİP OLMAK TÜM GENÇLERİMİZİN HAKKIDIR”

Gençlerin en iyi koşullarda yaşaması gerektiğini belirten Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün en büyük bağlantı aracımız, birbirimizle iletişim yolumuz cep telefonlarımız. Kimsenin interneti suça karışmadığı sürece kimse telefonuna karışmasın… ‘Çıkarın’ diyorlar. cep telefonu. o kadar güzel cep telefonun var ki hiçbir şeyden şikayet etme’ halbuki gençlerimizin en keyiflisi cep telefonuna sahip olma hakkı. yurt dışına git ama kendini geliştirmek için yurt dışına git oku ve ülkemize geri gelin.Gençlerin 1-2 sene yurtdışına gidip okumasını isterim.Gençler kendini geliştirmek isteyenlerle bir derdi olmasın… Prestijli bir yer yapmakla prestijli bir ülke olmaz. veya ofis. “Pasaportunuz saygınsa, en güçlü kişi sizsiniz. O ülkelerin kapılarında saatlerce vize almak için beklerseniz ve reddedilirseniz, ‘Gençlerimize neden bu kadar kolay vize verilmiyor’ diye düşünmemiz gerekiyor. Bunları düzeltmemiz gerekiyor.”

“BÖYLE GÜZEL GENÇLERİMİZ OLDUĞU İÇİN ÜLKE OLARAK GURUR DUYUYORUZ”

Yaşanan felaketlerden ders çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Yavaş, “Sosyal medyayı kendileri gibi düşünmeyenlerle sınırlandırıyorlar. Biz bunları yaşadık… Depremlerde sosyal medyanın önemini gördük. Sosyal medyayı kapatsanız ne olacağını neden düşünmediniz Bu felaketin en kıymetli şeylerinden biri de sizin gibi sivil toplumun yükselişi, kendini göstermesi… STK’lar bütün deprem bölgelerinde çok etkin çalışmak zorunda ve ne yazık ki. , hayırseverler bazı kamu kuruluşlarına göre STK’lara daha çok güveniyor… Bundan mutlaka ders almamız gerekiyor” dedi.

Yavaş, yaptığı konuşmada sık sık genç gönüllülerle gurur duyduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Bizi gurur duyacağımız bir millet ve büyük bir millet yapan sivil toplumun, halkın ve gençlerin bu duyarlılıkla ortaya çıkması bu tür bir dayanışma ve tabloyu ortaya çıkarmıştır. Büyük çoğunluğunuz birbirini tanımaz. Birbirlerini tanımalarına gerek yok.Böyle durumlarda adres sormadan, isim sormadan, kimlik sormadan herkes hoş duygularını sergiliyor.” Afet bölgesine ya da hangi yardıma ihtiyaç varsa oraya koşuyoruz. En güzel örneğini göstermişsiniz. Doğrusu minnettarız. Seninle gerçekten gurur duyuyoruz. Ülke olarak böyle güzel gençlere sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz.”

urla-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu