Ekonomi

MÜSİAD Başkanı’nın Kaçak Göçmen Dolarından 20 Bin Liralık Mühendis Maaşı Konusunda Açıklaması Dikkat Çekti

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Vizyoner ’23 Tepesi için buluştuğu gazetecilere dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Asmalı’nın maaş farklılıkları, yabancı çalışanlar, yurt dışına gidenlerin davaları, üniversite mezunlarının evlenme yaşı gibi konulardaki açıklamaları sosyal medyada gündem oldu ve oldu da.

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, gençlerin eğitimi için artık çok geç olduğunu söylerken, kaç Afgan çalışanın yurt dışına döviz götürdüğüne ve mühendislerle kaynakçılar arasındaki maaş farklarına değindi.

Bu kadar iş gücüne ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde maalesef pek çok gencimiz çalışma hayatına henüz başlamadı, çok geç başlıyor. Çok fazla üniversite var. Üniversite öğrencilerinin sayısı da gelişmiş ülkelere göre iki kat daha fazla.

“Herkes üniversiteye gitmesin, bir mesleğe yönelsin. Üniversite mezunlarının en çok aşağılandığı dönem bu dönemdir.”

Asmalı’nın açıklamalarında ara kadro ve meslek liselerine yönelik düzenleme dikkat çekti. Koç Holding, 2006 yılında ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ projesiyle bu konuya dikkat çekerken, pek çok kesimdeki iş insanı 2020’den sonra durumun ciddiyetini anlamaya başlamış gibi görünüyor.

“200 kişi 20 bin lira maaşla mühendisliğe, 1 kişi de 50 bin lira maaşla kaynakçılığa başvurdu.”

Üyelerinden Asmalı, ‘Mühendis ilanı verdim, 200 kişi başvurdu. Kaynakçı ilanı verdim ve 1 kişi geldi. “Mühendis 20 bin liraya çalışmaya razı ama ben kaynakçıya 50 bin lira ödedim, beğenmedi, başka yere gitti” şeklindeki anekdotu anlatması düşündürücü bir görüntüydü.

MÜSİAD Başkanı, üniversitelerle ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bazı bölümler çok fazla. Ülkemizin ihtiyacından fazla mezun veriyoruz. Nereye gidecekler, ne yapacaklar? Gençlerimiz iş hayatına çok geç giriyorlar.”

Eğitimin demografiye etkisine ilişkin Asmalı, ‘Evlilik yaşları arttı. Geç evlenenlerin en fazla bir veya iki çocuğu oluyor. Ancak gençlerimiz erkenden işe gidip 20-21 yaşlarında evlenirlerse evlenme yaşı düştükçe doğal olarak çocuk sayısı da artıyor. “Meslek liselerinin de revize edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“İşgücü açığını kapatmak için düzenli göçmen emeğini kullanıyorlar.”

Asmalı, Türkiye’de yoğun ilgi gören ve birçok çalışmanın gençlerin gitmek istediğini gösterdiği gelişmiş ülkelere ilişkin, “İşgücü açığını kapatmak için sistemli göçmen işçiliğini kullanıyorlar” dedi ve şunları ekledi: “Düzenli göçmen çalışma vizeleri verilmeli. rahat ol.”

Milyonlarca kontrolsüz göçmenin yaşadığı iş hayatındaki kayıt dışılığa ilişkin birçok kişi “mültecilere ucuz iş sağlayarak ekonomiyi ayakta tutuyorlar” şeklinde açıklamalar yaparken Asmalı da bu konuda bir vizyon geliştirdi:

Eskiden yabancılar konusunda çok rahattık ama artık çok katılaştı. Kaçak çalışan göçmenlerin kayıt altına alınması Türkiye ekonomisine büyük değer katacaktır. Ankara’daki kereste fabrikasında 1.500 Afgan çalışıyor. Ay sonunda nakit olarak para verilmektedir. Birisi bu parayı toplayıp Afganistan’a gönderiyor. Türkiye bu şekilde her ay milyonlarca dolar kaybediyor.

Özellikle sosyal medyada cari açığa neden olan Afgan çalışanlar ve

Mühendis maaşlarının gündeme gelmesi uzun sürmedi.

Yorumlar genellikle sorunlarınızla ilgili değil,

Kapitalizmin işlendiği anlaşılırken,

Bu konuyla ilgili görüşünüz nedir?

Özellikle eğitimde planlama ve nitelikli içerik eksikliği,

Kaçak çalışanlara yönelik prosedürlerin daha katı hale geldiğini düşünüyor musunuz?

Yasadışı göçmenler nedeniyle ülkedeki genç nüfusun istihdama katılması,

Eğitimin içeriğinde herhangi bir sorun var mı?

Yorumları memnuniyetle karşılıyoruz.

kartepe-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu