Haber

Orta Akdeniz’de 1000’den fazla düzensiz göçmen öldü

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 2023’ün başından bu yana Orta Akdeniz’i geçmeye çalışan 1000’den fazla düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğini bildirdi.

IOM’nin Twitter hesabı, bu yıl Orta Akdeniz’de hayatını kaybeden göçmenlerle ilgili bir paylaşım yaptı.

Orta Akdeniz’de yıl başından bu yana 1000’den fazla düzensiz göçmen ölümünün kaydedildiği belirtilen yazıda, bunun geçen yılın aynı dönemine göre üçüncü bir artış anlamına geldiği kaydedildi.

“Göçmenler her gün Avrupa’da güvenlik, koruma veya daha uygun bir yaşam arayışıyla Orta Akdeniz’i geçmeye çalışırken denize elverişsiz teknelere biniyor. Endişe verici ölü sayısı maalesef hafife alınıyor. Birçok göçmenin yardım çağrıları duyulmadı ve ölümleri sayılmadı. ,” yazıyordu. ifadeler yer aldı.

Ayrıca ülkelere, düzensiz göçmen ve mülteciler için güvenli kanalları genişletmeleri ve hızlı arama kurtarma operasyonlarına öncelik vererek yasal yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

Orta Akdeniz’de sistematik olmayan göç sorunu

Avrupa’ya yönelik düzensiz göç akınında Orta Akdeniz rotası, son yıllarda yoğun hareketliliğin gözlendiği rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu rotada genellikle denizden yardım isteyen düzensiz göçmenleri Avrupalı ​​hükümet yetkililerinden çok Avrupalı ​​sivil toplum kuruluşları kurtarıyor. Bu STK’lar, AB üye ülkelerinin “güvenli bir sığınak” sağlayamaması nedeniyle zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmek için mücadele ediyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kendi imkanlarıyla kurtarılan göçmenler için Avrupa’da ilk sırayı İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara modülü olan Lampedusa Adası alıyor.

Her yıl birçok düzensiz göçmen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması veya teknelerin aşırı kalabalık olması nedeniyle hava ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu