Haber

TEKNOKENT’TE FAALİYET GÖSTEREN ŞİRKETE 1 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

AKDENİZ Üniversitesi Antalya Teknokent’te faaliyet gösteren yazılım firmasının Yeni Nesil Yolcu Taşımacılığı Yönetim Ekosistemi PickUp Projesi için Silikon Vadisi Girişim Sermayesi şirketlerinden Synapse Ventures tarafından yaklaşık 1 milyon dolar yatırım sağlandı. Projenin Antalya’dan ayrılarak dünyaya açılması ve başta turizm sektörü olmak üzere birçok sektöre fayda sağlaması hedefleniyor.

Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent’te faaliyet gösteren yazılım firmasının KOSGEB tarafından desteklenen Yeni Nesil Yolcu Taşımacılığı İşletmesi Ekosistemi PickUpp Projesi, Silikon Vadisi Girişim Sermayesi şirketlerinden Synapse Ventures tarafından geliştirme programına dahil edildi. Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, KOSGEB Antalya İl Müdürü Dr. İbrahim Uğur Erkış, yazılım şirketi kurucuları Kayahan Dede ve Osman Saraydere, Synapse Ventures Doğu ve Orta Doğu İş Geliştirme Direktörü Ramazan Kutuk ve çok sayıda yazılımcı katıldı.

‘ANTALYA TEKNOLOJİ PLATFORMUNDA SÖZ KONUSU OLMAYA DEVAM EDİYOR’

Antalya Teknokent’te yapılan çalışmaları anlatan Genel Müdür Dr. İbrahim Yavuz, 2 genç girişimcinin Antalya’da kurdukları şirketin dünya şirketlerinden biriyle anlaşma yaptığını belirtti. Antalya’da zihinsel bir dönüşüm yaşandığını ifade eden Yavuz, “Öğrencinin öğrencilik yıllarından itibaren hayatını sürdürdüğü genç bir yapı hayal ettik. Bunun hayata geçmesinden mutluluk duyuyoruz. Projeler uzun soluklu. Türkiye’nin en büyük tarımsal teknokentini kuruyoruz.Yine Expo 2016 sitesi için yapmış olduğumuz bilişim ve teknoloji vadisi projesinin altyapı çalışmaları çok hızlı bir şekilde verimli ve verimli bir noktaya geldi.Artık Antalya bu konuda söz sahibi olmaya devam ediyor. her platformda olduğu gibi teknoloji platformunda da var.Yazılım firmasının iş ortaklığı ve yatırım görüşmelerinde 1 milyon doların üzerinde ön yatırım yapıldı ve devam etmesini temenni ediyorum.Yeni nesil yolcu taşımacılığı yönetim ekosistemi olarak, PickUpp projesi Antalya Teknokent Yönetim Kurulu tarafından onayladığımız ve desteklediğimiz bir projedir.Bilişim sermaye yatırım fonu yatırımı için de desteğimiz bulunmaktadır. 23 firmayı Antalya Teknokent’e dahil ettik. Bence en önemli şey şirket kurmak değil, şirketi yaşatmak, işletmek ve yurt dışına ihraç edilebilecek işler üretmektir.”

KOSGEB AR-GE VE İNOVASYONA DESTEK VERİYOR

KOSGEB Antalya İl Müdürü Dr. İbrahim Uğur Erkış, yazılım şirketine destek olduklarını açıkladı. KOSGEB olarak ellerinden geldiğince Ar-Ge ve inovasyonla ilgili firmalara destek olmaya çalıştıklarını belirten Erkış, “Ar-Ge ve inovasyon bizim için çok değerli. 2023 yılında Ar-Ge ve inovasyon destek programını 1 milyon 100 bin TL’ye çıkardık. Ayrıca davetli olarak başlattığımız Davetli Ar-Ge İnovasyon Güçlendirme Programı paketleriyle de değerli girişimcilerimizi 6 milyon TL’ye kadar destekledik. Ayrıca istihdamı desteklemek amacıyla 2022 yılında ilk kez 83 bin kişinin istihdamına katkı sağladık” dedi.

‘KÜRESEL DÜŞÜN, YEREL EYLEM’

Şirketin kurucusu Kayahan Dede, şirketi kurduklarında küresel düşünüp yerel hareket etmeyi misyon edindiklerini söyledi. Dede, ‘Yerelden beslenen, Antalya’nın gücünü, ruhunu, özelliklerini içinde barındıran bir şey bulabilirsek bunun küresel bir karşılığı olur diye düşündük. Bu nedenle kentin turizmle olan ilgisini irdelenmesi gereken bir nokta olarak belirledik. Bu yola çıktığımızda başta Antalya Teknokent ve KOSGEB olmak üzere tüm paydaşlar bize destek verdi. Turizm ekosisteminde verimlilik ile paydaşları buluşturan, sorunları ve pürüzleri ortadan kaldıran bir yazılım, orta yüz oluşturmaya çalışıyoruz. Bu da tıpkı yıllar önce e-ticarette ve bankacılık sisteminde olduğu gibi her şeyi kolaylaştıracak bir ekrana getirecek. Turizm işiyle ilgilenen yüzlerce tarafı kendine çeken kullanışlı bir yapı olacak. Turizm harikası bir uygulama olacak. Tek bir uygulama ile her şeyi yapabiliriz. Şimdi ekosistem gerçek için gidiyor. Firmamız Antalya dışına çıkıp turizm sektörüne global anlamda fayda sağlayacak ve tüm tarafları bir araya getirecektir. Bundan birkaç yıl sonra ‘Made in Antalya’ dediğimiz global bir marka tüm dünyada kullanılacak. Amerika’dan sesimiz duyuldu” dedi.

‘DEĞER 8-12 MİLYON DOLAR ARASINDA’

Synapse Ventures East and Middle East İş Geliştirme Direktörü Ramazan Kutuk, çalışma alanları hakkında bilgi verdi. Firmaların fikir aşamasında yatırım aldıklarını kaydeden Kütük, “Yazılım firması işi üreten hatta pazarda satan bir firma olmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Çok önemli katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin turizm ekosistemine.Turizm büyüdüğü sürece her şey yolunda gidiyor bu tür analizler aranmıyor ama pazarın doygunluğa ulaştığı aşamada başka şeylerin de yönetmeni olmamız gerekiyor. bunun için bir uygulaması var.turizm ekosisteminin de teknoloji kullanımını üst noktalara taşıması gerekiyor.yazılım firması projeyi iyi bir noktaya getirmiş.yazılımın alt yapısı yatayda ve dikeyde yüksek oranda ölçeklenebilir gibi gözükebilir bugün Antalya’daki turizm ekosistemi için bir analiz üretebilir ama turizm ve hatta diğer departmanlar için ölçeklenebilir bir analiz olduğunu düşünüyoruz.Amerika’ya taşıdığımızda hedefimiz bu.Antalya’nın uygulanması açısından küresel bir değere sahip. projenin ilk aşaması. . Çünkü Antalya bir turizm markasıdır. Burada başarılı olan yazılımları dünyaya taşımak bizim için daha kolay. 1 milyon dolar civarında bir yatırım planlıyoruz. Fiyatı şu an net değil ama 8-12 milyon dolar civarında olmasını bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu