Haber

Trabzon Sivil İnisiyatifi İsrail’in Gazze saldırılarını protesto etti

Trabzon Sivil İnisiyatifi öncülüğünde bir araya gelen katılımcılar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Yatsı namazının ardından Ortahisar ilçesindeki İskenderpaşa Camii önünde toplanan katılımcılar, Türk ve Filistin bayraklarıyla Filistinlilere destek verdi.

Filistinliler için duaların okunduğu programda konuşan Eğitim Bir Sen Trabzon Şube Sekreteri Erkan Sönmez, İsrail’in yaptığı katliamların yeni olmadığını, Filistin halkının bunu 75 yıldır yaşadığını anlattı.

Sönmez, “Bilerek veya bilmeyerek Siyonist amaçlara alet olanlar, bu katliamlara karşı seslerini yükseltmeye çalışırken, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek, Filistinlilerin toprak sattığı yalanını uydurdular.”

“Bölgeye bir miktar toprak devredilse de bu ‘Filistinlilerin topraklarını satması’. Anlamı değil.Osmanlı döneminde Filistin diye bir şey yoktu.Osmanlı vatandaşları arasında alış-satış yapılıyordu.Osmanlı, Batı’da yapılan soykırım nedeniyle Filistin dışındaki topraklarını Yahudilere açmış, böylece Osmanlı bunu engellemişti. Yahudilerin toprak satın almasını ve Filistin’e toplu olarak yerleşmesini yasakladılar, hatta yasakladılar, bir yasa çıkardı.”

Katliamlara karşı tüm dünyanın sessiz kaldığını belirten Sönmez, kadınları, çocukları ve masum sivilleri katledenlerin derhal adalet önünde hesap vermesi gerektiğini kaydetti.

sarkisla-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu